Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Walczą o dobre imię samorządu

Wiele niepokoju w środowisku samorządowym wzbudzają pomysły rządzących dotyczące zapowiadanych zmian w samorządach. Zygmunt Frankiewicz, prezes Związku Miast Polskich, prezydent Gliwic, podczas posiedzenia Zarządu ZMP w Łodzi 17 lutego br., zapowiedział: - Musimy walczyć o dobre imię samorządu, który jest lepiej oceniany niż Sejm, premier czy prezydent. Trwa mobilizacja środowiska. Stawimy opór polityczny. W trakcie dyskusji mówiono o konieczności zaostrzenia działań Związku w obronie samorządności.

Przedstawiciele miast zasiadający w Zarządzie ZMP przyjęli, jako wstęp do dalszych działań, Kartę Samorządności, którą będą mogły podpisać wszystkie samorządy i korporacje zrzeszające JST. Zmiany w ustawach dotyczących podstaw polskiego samorządu, które są obecnie proponowane bez żadnych konsultacji ze stroną samorządową, mogą podważyć ustrój państwa. - To zamach na wolność Polaków, zamach na polskie samorządy. Odbieranie kompetencji gminom, powiatom i województwom, przekazywanie ich administracji centralnej, oddalonej od obywateli i niepoddanej ich kontroli, to odejście od demokracji. To krok w kierunku dyktatury. Stanowczo się temu sprzeciwiamy – podkreśla stanowczo Jacek Karnowski, członek Zarządu ZMP, prezydent Sopotu.

Samorządowcy domagają się w Karcie, aby rządzący oraz stanowiący prawo przestrzegali i szanowali konstytucyjne zasady ustroju naszego państwa, dlatego należy je przypomnieć.  W ich opinii, ograniczenie praw wyborczych obywateli, pozbawienie przedstawicieli mieszkańców gmin samodzielności w realizacji zadań publicznych, swobody w gospodarowaniu ich wspólnym majątkiem, wolności we współdziałaniu z innymi jednostkami spowoduje zahamowanie rozwoju lokalnego, zgodnego z oczekiwaniami mieszkańców.

Członkowie Zarządu ZMP negatywnie zaopiniowali także projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, który jest ich zdaniem niezgodny z podstawowymi zasadami samorządu terytorialnego, objętymi gwarancjami konstytucyjnymi. Związek stoi na stanowisku, że przyjmowane rozwiązania powinny spełniać uniwersalne wymogi, pozwalające na budowanie współpracy autonomicznych gmin i powiatów, w drodze konsensusu społecznego i z uwzględnieniem opinii społeczności lokalnych.  – Projekt ustawy wniesiony przez posła Sasina nie powinien być w ogóle procedowany w Sejmie. Powstał bez konsultacji z mieszkańcami, dlatego zdecydowanie odpowiedzieliśmy: nic o nas bez nas - mówi Elżbieta Radwan, burmistrz Wołomina.

 

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 169

Gazeta Aleksandrowska nr 208

Gazeta Ciechocińska nr 158

Ziemia michałowska nr 354

Najnowsze Video