Zapory na Wiśle w Siarzewie nie będzie? Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska odmówił wydania decyzji środowiskowej dla jej budowy.
Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska, tuż przed świętami bożonarodzeniowymi - 23 grudnia zdecydował o całkowitej odmowie określenia środowiskowych uwarunkowań dla budowy stopnia wodnego w Siarzewie. Uzasadnienie decyzji nie zostało opublikowane. Na jej wydanie czekano aż 7 lat.
Stopień wodny Siarzewo miał powstać na 708. kilometrze Wisły, tuż przed Ciechocinkiem. Zaplanowano także elektrownię wodną na około 80 MW mocy. Zapora miała zwiększyć ochronę przeciwpowodziową regionu oraz pomóc przeciwdziałać suszom Jednak głównym celem inwestycji w Siarzewie miało być podparcie istniejącego stopnia wodnego we Włocławku. To pomysł rodem z PRL-u, bowiem tama we Włocławku (stopień wodny na Wiśle), której budowę rozpoczęto w 1962 roku, a ukończono w 1970 roku - miała być częścią wielkiego projektu budowy serii takich zapór. Nigdy tego pomysłu nie zrealizowano.
Budowę stopnia wodnego w Siarzewie wpisano w wieloletni program inwestycyjny pod nazwą „Zagospodarowanie Dolnej Wisły". Prace budowlane miały rozpocząć się w 2024 roku, a zakończyć do 2032 roku. Przewidywany koszt inwestycji to 7,5 mld zł.
Jednak przyszły stopień wodny w Siarzewie budził wiele emocji. Przeciwko budowie wystąpili ekolodzy. Polski oddział WWF alarmował, że zapora wcale nie ma żadnego istotnego znaczenia dla bezpieczeństwa powodziowego, a jedynie spotęguje problem powstawania powodzi zatorowych. Wskazywano też że zapora doprowadzi do suszy i znacząco zmniejszy populację ryb w Wiśle.
Przypomnijmy, że pierwsza decyzja środowiskowa z 2016 roku była negatywna. W kolejnym roku, po zmianie szefa Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy zapadła kolejna, tym razem pozytywna. Po siedmiu latach, czyli 23 grudnia 2024 roku Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska zdecydował o całkowitej odmowie określenia środowiskowych uwarunkowań dla budowy stopnia wodnego w Siarzewie. Można zatem przypuszczać, że zapora na Wiśle w Siarzewie nie zostanie wybudowana.