Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Święto Żuru Kujawskiego w Chodczu. Tradycja spotkała się z nowoczesnością

Tuż przed Wielkanocą, w Chodczu, od 2014 roku odbywa się Święto Żuru Kujawskiego. Tegoroczne stoły wielkanocne z żurem w roli głównej zaprezentowano w remizie OSP 17 marca. 

W pamięci najstarszych mieszkańców Kujaw zachował się zwyczaj kultywowany w Wielki Czwartek, polegający na rozbijaniu glinianych garnków z żurem, spożywanym w czasie postu, o drzwi domu, w którym była panna na wydaniu. Był to znak, że post się kończy i można zacząć świętować. 

Wybitny etnograf Oskar Kolberg tak opisywał w XIX wieku codzienną strawę Kujawiaków „Na śniadanie: żur z kartoflami. Jest to śniadanie zwykłe. (...) Żur robi się z ukwaszonej mąki żytniej (razowej) w wodzie, i zaklepany bywa mąką żytnią, czyli pytlową".  Żur nadal cieszy się wielką popularnością na Kujawach, ale nie jest już podawany w wersji ubogiej, a okraszony wędzonką i kiełbasami. Został nawet wpisany na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Panie z kół gospodyń wiejskich przygotowują tę tradycyjną zupę, która serwowana jest wszystkim uczestnikom Święta Żuru Kujawskiego w Chodczu. Jest to wydarzenie kulturalne i kulinarne organizowane, co roku przez Burmistrza Chodcza i Urząd Miasta. 

- Wielkanoc to jedno z najbardziej barwnych, radosnych i rodzinnych świąt w roku - mówi Jarosław Grabczyński, burmistrz Chodcza. - Staropolskie tradycje wielkanocne przybierają różną formę w zależności od regionu Polski. Oczywistym jest, że w naszej gminie kultywujemy i przekazujemy młodszemu pokoleniu tradycje Kujaw.  Stary kujawski zwyczaj to „wybijanie żuru", stąd zrodziła się myśl o organizacji Święta Żuru Kujawskiego, które jest przedświątecznym spotkaniem naszej gminnej społeczności. Ludzie starsi przypominają sobie dawne czasy, a młodzi uczą się, aby zachować tradycję dla przyszłych pokoleń. 

Święto rozpoczęło się programem artystycznym przygotowanym przez dzieci z klas 1-3 Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Chodczu pod kierunkiem nauczycieli: Jolanty Rosiak, Magdaleny Szadkowskiej, Patrycji Okupskiej, Kamili Szałańskiej, Beaty Gonery, Janiny Janikowskiej i Beaty Hankiewicz. Było to dynamiczne, kolorowe widowisko, które z przyjemnością oglądano na tle dekoracji przygotowanej ze smakiem przez: Kamilę Szatkowską, Aleksandrę Topolską, Sylwię Bazelę, Anitę Dolińską.

Stoły wielkanocne z żurem przygotowały koła gospodyń wiejskich z gminy Chodecz: KGW Brzyszewo; KWG Chodeczek; KGW Huta Chodecka; KGW Kromszewice, KGiGW Kubłowo, KGW Strzyżki, KGW Wola Adamowa, KGW Zbijewo oraz Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Chodczu, KGW Świszewy z gminy Izbica Kujawska, Gminna Rada Kobiet w Boniewie, KGW Arciszewo (gm. Boniewo), KGW w Kłokoczynie (gmina Przedecz). 

Główną potrawą był oczywiście żur, ale na stołach udekorowanych świątecznie ustawiono wiele smakowitych tradycyjnych i nowoczesnych potraw charakterystycznych dla Wielkanocy: jajka przypominające o wiecznym odradzaniu się życia, białą kiełbasę a także ciasta - puchate babki, serniki, czy też kolorowe i pyszne mazurki. Były też pyszne kolorowe desery. 

W konkursie na najlepszy żur nie było przegranych, dwie komisje komisja oceniające powołane przez burmistrza Jarosława Grabczyńskiego w skład, których weszli zaproszeni stwierdziły jednogłośnie, że każdy żur był pyszny, i zasługuje na nagrodę.  

Nagrody wręczali: starosta włocławski Roman Gołębiewski, radny województwa Stanisław Pawlak, wicestarosta Jan Ambrożewicz, burmistrz Chodcza Jarosław Grabczyński, burmistrz Izbicy Kujawskiej Marek Dorabiała, wójt gminy Boniewo Marek Klimkiewicz, przewodniczący rady powiatu Zygmunt Wierzowiecki, przewodniczący Rady Gminy Boniewo Adam Ciesielski. Upominki ufundowali starosta i burmistrz Chodcza. Indywidualną nagrodę wręczył paniom ze Zbijewa Jan Ambrożewicz. 

Święcie Żuru Kujawskiego towarzyszyły twórczynie ludowe Anna Polaczuk i Jadwiga Myszkiewicz, które zaprezentowały rękodzieło nawiązujące tematycznie do zbliżających się Świąt Wielkanocnych.  

Jolanta Pijaczyńska 

Święto Żuru Kujawskiego w Chodczu. Tradycja spotkała się z nowoczesnością

 

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 170

Gazeta Aleksandrowska nr 209

Gazeta Ciechocińska nr 161

Ziemia michałowska nr 354

Najnowsze Video