Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Szpadel jest symbolem, czy gitara

1 lutego ciechocińska rada wyraziła zgodę na postawienie w Parku Zdrojowym przy stawie rzeźby Edwarda Stachury. Projekt rzeźby budzi kontrowersje. 

27 września 2022 roku Towarzystwo Przyjaciół Ciechocinka wraz z Towarzystwem Miłośników Torunia powołało komitet organizacyjny do sprawy wykonania rzeźby. Rzeźbę zaprojektował toruński artysta rzeźbiarz Maciej Jagodziński-Jagenmeer. Praca przedstawia naturalnej wielkości postać Edwarda Stachury w stroju roboczym – między innymi w gumowcach – opartego o szpadel, odpoczywającego na kamieniu przy stawie, jak można przypuszczać po wysiłku związanym z pogłębianiem stawu w Parku Zdrojowym, gdzie zaczyna się fabuła powieści „Cała Jaskrawość”. Odsłonięcie rzeźby planowane jest na przełom sierpnia i września 2024 roku.

Projekt rzeźby Stachury budzi kontrowersje. Zarzuca się pomysłodawcom między innymi to, że Stachura nigdy nie pogłębiał stawu w parku w Ciechocinku. Czynność tę wykonywał główny bohater powieści „Cała Jaskrawość”. Wiele osób obawia się, że wyposażenie rzeźby w takie atrybuty jak łopata czy gumowce ośmieszy nie tylko Stachurę – który dla wielu Polaków jest postacią kultową – ale i Ciechocinek. Bądź co bądź bardziej Sted kojarzy się jako bard, poeta i pisarz z gitarą, a o wiele mniej z łopatą.

1 lutego bieżącego roku podczas sesji nadzwyczajnej ciechocińska Rada Miejska debatowała nad uchwałą w sprawie rzeźby Steda. W uchwale rada miejska miała wyrazić zgodę na lokalizację rzeźby w Parku Zdrojowym przy stawie.

- Rozmawiałem z kilkoma osobami, które jeszcze żyją i które mi potwierdziły, że właśnie Stachura odmulał ten staw. Mam tu na myśli pana Marka Badtke, pana z Aleksandrowa... w tej chwili nazwisko wyszło mi z głowy... O właśnie Raczkiewicz z Aleksandrowa i także z Ciechocinka mąż pani Lusi, ma na imię Zbyszek... Adamkiewicz, tak. Te trzy osoby mi potwierdziły. Dlatego uważamy, że Stachura tam był, tam działał. A czy to jest fikcja literacka w dalszej części, na pewno tak - zapewnił podczas sesji Marian Gawinecki, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ciechocinka.

- W świetle książek, które przeczytałam, materiałów źródłowych,  książki dr. Waldemara Szyngwelskiego, gdzie cytowany jest Janusz Żernicki, przyjaciel Stachury, w świetle wypowiedzi matki, która w tej samej książce została zawarta, wynika, że Stachura nie pogłębiał tego stawu. Staw pogłębiał bohater literacki powieści „Cała Jaskrawość” i nazywał się Edmund Szerucki. Sama idea pomnika, że przedstawia się pisarza, poetę ze szpadlem jest nieporozumieniem – mówiła Aldona Nocna, nauczycielka języka polskiego i miłośniczka historii Ciechocinka.

Sprawa rzeźby wywołała gorącą dyskusję, o której napiszemy w kolejnych wydaniach gazety. Warto dodać, że sama rzeźba oraz jej lokalizacja w parku przy stawie została zaakceptowana przez konserwatora zabytków, a także 7 marca 2023 roku przez ciechocińskich radnych, którzy poprzez przyjętą wówczas uchwałę wyrazili zgodę na to, jak ma wyglądać. Uchwała w sprawie umiejscowienia jej przy stawie została przyjęta ośmioma głosami „za”, jednym „przeciw” i czterema „wstrzymującymi się”.

(strz)

Artykuł ukazał się w najnowszym wydaniu Gazety Ciechocińskiej 

 

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 169

Gazeta Aleksandrowska nr 208

Gazeta Ciechocińska nr 158

Ziemia michałowska nr 354

Najnowsze Video