Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Skarbiec Fajansu. Spotkanie historii z nowoczesnością

Tradycja produkcji włocławskiego fajansu sięga roku 1873, kiedy to w mieście uruchomiono pierwszą fabrykę. Przedmioty użytkowe ozdabiane motywami kwiatowymi stały się dziełami sztuki. W 150-lecie „włocławków” - 29 września 2023 roku otwarto Interaktywne Centrum Fajansu nazwane Skarbcem Fajansu.

 W uroczystości udział wzięły władze miasta, samorządowcy, urzędnicy, przedstawiciele miejskich instytucji kulturalnych, wszyscy, którzy przyczynili się do powstania tego niezwykłego miejsca. Tradycyjnie przecięto wstęgę, a odrestaurowany obiekt poświecił ks. Michał Krygier, proboszcz Bazyliki katedralnej Wniebowzięcia NMP we Włocławku. 

 

- Skarbiec Fajansu to ważny punkt na kulturalnej i rewitalizacyjnej mapie naszego miasta, już otwarty dla mieszkańców i turystów – mówi Marek Wojtkowski, prezydent Włocławka. - Każdy odwiedzający sam może się przekonać jak wspaniałą marką jest fajans włocławski. W Interaktywnym Centrum Fajansu znajdują się nowoczesne rozwiązania multimedialne, ale także tradycyjne wyroby, nasze „skarby” sprzed ponad stu lat.

 

Skarbiec Fajansu mieści się u zbiegu ulic Żabiej i Królewieckiej, w strefie rewitalizacji, w dwóch kamienicach dawnego Banku Gospodarstwa Krajowego (Banku Gdańskiego) z 1911r., uratowanych przed kompletną dewastacją. Jest on nową filią Centrum Kultury „Browar B” we Włocławku. Składa się z czterech głównych stref: interaktywnej strefy historycznej, strefy edukacyjnej, wystawowej i komercyjno-sprzedażowej, w której można kupić wyroby fajansowe z reaktywowanej fabryki przez Tyberiusza Rajsa oraz odzież i gadżety z motywami kwiatowymi charakterystycznymi dla „włocławków”. Poza salą główną, z zasadniczą ekspozycją, w której możemy podziwiać także piękny witrażowy świetlik przewidziano też trasę zwiedzania w piwnicach.

 

W Centrum będą działały stałe sekcje plastyczne oraz warsztaty ceramiczne z fajansem w roli głównej. Uczestnicy będą mogli stworzyć swoje własne „włocławki”. W budynku będzie mieścić się także Centrum Kultury i Aktywizacji, rozwijające kreatywność i zainteresowania mieszkańców.

 

Wykonawcą prac obejmujących roboty budowlane oraz aranżację wnętrz i zakup wyposażenia było konsorcjum włocławskich firm: KA-BO Karol Borkowski i Zakład Budowlany MS-BUD. Na tę inwestycję Urząd Miasta Włocławek uzyskał ponad 11 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Całość kosztowała ponad 23 mln złotych. 

 Po oficjalnym otwarciu, skarbiec otwarto dla zwiedzających - Fajansowy Weekend potrwa aż do niedzieli. 

Warto się tu wybrać, bowiem jest to miejsce, w którym nie można się nudzić. Ciekawe, nowoczesne technologie interaktywne, multimedialne pobudzają do aktywnego przyjmowania treści. Wybiegają w przyszłość. Można tu też odbyć sentymentalną wędrówkę w przeszłość zapoznając się z dawnym Włocławkiem, w którym 150 lat temu zaczęła się fajansowa opowieść.

Jolanta Pijaczyńska 

Skarbiec Fajansu. Spotkanie historii z nowoczesnością

 

 

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 175

Gazeta Aleksandrowska nr 214

Gazeta Ciechocińska nr 166

Ziemia michałowska nr 356

Najnowsze Video