Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Powiatowe Centrum Zdrowia we Włocławku oficjalnie otwarte. Uroczystość prowadził doktor Paweł Lubicz z „Klanu”.

Pacjenci dotychczasowego Samodzielnego Publicznego Zespołu Przychodni Specjalistycznych we Włocławku, od początku lipca br. przyjmowani są w nowoczesnym budynku Centrum Zdrowia przy ul. Szpitalnej 6A wybudowanym przez Powiat Włocławski. Oficjalne otwarcie odbyło się 4 sierpnia 2023 roku z udziałem parlamentarzystów, władz samorządu wojewódzkiego, powiatowego i gminnych. Uroczystość połączono z Powiatowym Dniem Seniora. Prowadził ją doktor Paweł Lubicz z telenoweli  "Klan", czyli Tomasz Stockinger, aktor który wciela się w tę rolę  od 1997 roku. 

Od powitania gości i poświęcenia figury Matki Bożej Niepokalanej oraz nowego obiektu przez biskupa Krzysztofa Wętkowskiego rozpoczęła się  uroczystość  otwarcia Powiatowego Centrum Zdrowia we Włocławku. 

- Lokalizacja Powiatowego Centrum Zdrowia nie jest przypadkowa, bowiem od  lat trzydziestych ubiegłego roku funkcjonował tu szpital miejski. Jedynym pozostałym elementem z tamtych czasów jest  figurka Matki Bożej Niepokalanej, która po renowacji wróciła na swoje miejsce – mówi Sławomir Paździerski, dyrektor PCZ. - Figurka została wzniesiona w 1921 roku, jako wotum dziękczynne za obronę Włocławka przed bolszewikami w 1920 roku. W 1940 roku została zburzona przez Niemców, ale odbudowano ją  po zakończeniu II wojny. W latach 80-tych w miejscu szpitala utworzono kolejny podmiot leczniczy, który ulegał przekształceniom, ostatnio mieścił się tu Samodzielny Publiczny Zespół Przychodni Specjalistycznych. Warunki Powiatowego Centrum Zdrowia są nieporównywalne do poprzednich. Rozproszone w mieście poradnie Samodzielnego Publicznego Zespołu Przychodni Specjalistycznych  znajdują się w jednym miejscu. Są to poradnie dla dorosłych i dla dzieci, o specjalistyce nieinwazyjnej oraz inwazyjnej, czyli zabiegowe. W nowym trzykondygnacyjnym obiekcie znajdują się także pomieszczenia dla administracji, szatniowo-socjalne dla personelu,  centralna sterylizatornia, a także pomieszczenia techniczne i magazynowe. To nowoczesny, dobrze wyposażony  zakład leczniczy.  

- Kierowaliśmy się myślą Jana Pawła II „Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali” – mówi  starosta włocławski Roman Gołębiewski. - Naszym priorytetem w tej kadencji jest zdrowie. Budowa Powiatowego Centrum Zdrowia we Włocławku rozpoczęła się we wrześniu 2021 roku. Jest to największa i najdroższa inwestycja Powiatu Włocławskiego. Kosztowała blisko 62 miliony złotych.  Stanowiła ona ogromne wyzwanie, ale dzięki determinacji i wsparciu wielu życzliwych nam osób została zrealizowana. Otrzymaliśmy dofinansowanie z dwóch źródeł: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 – 30 milionów zł (w tym ponad 7 mln złotych na zakup aparatury medycznej) oraz  z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych nieco ponad  6 milionów zł. 

Inwestycję realizowała firma Wiksbud z Lipna. Starosta dziękował wszystkim tym, którzy przyczynili się do budowy Powiatowego Centrum Zdrowia. Szczególne podziękowania skierował do Anety Jędrzejewskiej, członka zarządu powiatu nazywając ją matką chrzestną tej inwestycji oraz do wiceminister Anny Gembickiej.

Z wyrazami uznania i gratulacjami zwrócili się do starosty parlamentarzyści, samorządowcy z województwa, Włocławka i 13 gmin powiatu włocławskiego. Podkreślali, że nowy obiekt jest nowoczesny, funkcjonalny, na miarę dwudziestego wieku, a co najważniejsze niezwykle potrzebny zarówno dla mieszkańców powiatu włocławskiego jak i włocławian. 

W uroczystości otwarcia  tej placówki uczestniczyli seniorzy zaproszeni ze wszystkich gmin powiatu włocławskiego. 

- Skierowaliśmy zaproszenia do seniorów z naszego terenu, bowiem ta inwestycja będzie służyła przede wszystkim ludziom w dostojnym wieku - mówi Roman Gołębiewski, starosta włocławski. - Otwarcie Centrum Zdrowia połączyliśmy  z Powiatowym Dniem Seniora. Ludziom, którzy przed nami pracowali na rzecz rozwoju naszego regionu należy się szacunek, a także wsparcie. 

W części artystycznej pierwszy wystąpił zespół folklorystyczny „Mała Armia Janosika” zainspirowany kulturą góralską. Na scenie pojawiło się 180 osób w wieku od 3 do 70 lat. Pomysłodawcą tego projektu muzycznego jest Damian Pałasz – skrzypek, muzyk i wizjoner,  który w lutym 2015 utworzył w Rabie Wyżnej sekcję nauki gry na skrzypcach i basach góralskich

Następnie wystąpiła „Orkiestra Na Dużym Rowerze” (Big Bike Orchestra), czyli zespół muzyków z Bydgoszczy, którzy połączyli grę na instrumentach z jednoczesną jazdą na sześcioosobowym rowerze.

Uroczystość zakończyła biesiada przy stołach z dobrym jedzeniem. Można było też skorzystać  z dobrodziejstwa minitężni solankowej w kształcie walca, którą wybudowano obok budynku PCZ.  Solanka inhalacyjna spływa po tarninie ze śliwy ułożonej na drewniane konstrukcji. Jest to jedyna  tężnia solankowa we Włocławku.

Jolanta Pijaczyńska 

Powiatowe Centrum Zdrowia we Włocławku oficjalnie otwarte.

 

 

 

 

 

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 175

Gazeta Aleksandrowska nr 214

Gazeta Ciechocińska nr 166

Ziemia michałowska nr 356

Najnowsze Video