Fantastyczny świat Józefa Wilkonia
Galerie Sztuki “Antresola” i “Beczkownia” CK “Browar B.” zapraszają 14 grudnia o godz.18.00 na wernisaż wyjątkowej wystawy rysunku, malarstwa i rzeźby pt. „Fantastyczny świat Józefa Wilkonia”
Józef Wilkoń to ilustrator, malarz, rzeźbiarz, twórca plakatów i scenografii teatralnych. Urodził się 12 lutego 1930 roku w Bogucicach koło Wieliczki. Studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom 1955) oraz historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim (dyplom 1954). Zilustrował ponad 100 książek dla dzieci i dorosłych w kraju (m.in. “Pana Tadeusza” w 1973) oraz ponad 80 książek dla dzieci zagranicą.
Józef Wilkoń należy do grona najwybitniejszych polskich artystów zajmujących się ilustracją. Na jego dorobek w tej dziedzinie składa się blisko dwieście książek, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Ilustrowane przez niego wydawnictwa przetłumaczono na ponad 20 języków. Współpracował m.in. z Naszą Księgarnią, Czytelnikiem, Wydawnictwem Literackim, Krajową Agencją Wydawniczą, wydawnictwem Flammarion (Paryż), Middelhauve Verlag (Kolonia), Loewes Verlag (Bayreuth), Kinderbuchverlag (Berlin), Parabel Verlag (Monachium), Atlantis Verlag (Zurych) i Greek Peace Publishers (Tokio).
Artysta najczęściej przedstawia zwierzęta i przyrodę, pracując szybkimi, zdecydowanymi pociągnięciami pędzla. Jego ilustracje są prawdziwe, nie upiększają ani nie idealizują natury. Józefa Wilkonia rzadko kiedy interesuje człowiek, natomiast tworzone przez niego portrety psychologiczne zwierząt są w dużym stopniu portretami ludzi. Używając zwierzęcia jako metafory, można wiele powiedzieć o człowieku. Inspiracją dla Józefa Wilkonia jest przede wszystkim natura: nastrój zapamiętany z dzieciństwa spędzonego w podgórskiej miejscowości Bogucice, malownicze pejzaże i tajemniczy świat zwierząt, wśród których dorastał. Tym fascynacjom i osobistej pasji artysta potrafi nadać uniwersalną formę. Bardzo ceni on twórców wprowadzających do swoich prac element poetyczności, m.in. Marca Chagalla, ale czuje też pewne powinowactwo z egzotyczną sztuką Dalekiego Wschodu.
Wstęp na wernisaż w Galerii Sztuki “Beczkownia” – wolny.
Zwiedzanie – bilety 2 zł do Galerii Sztuki „Antresola” w kasie CK „Browar B.”