Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Święto włocławskiej plastyki

7 grudnia w Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku odbyło się dziewiąte już Triennale Włocławskiej Plastyki. To cykliczna impreza organizowana od 1994 roku.

Konkurs adresowany jest do twórców zamieszkałych na terenach dawnego województwa włocławskiego. Każdy z autorów może dostarczyć od dwóch do pięciu prac. Muszą one powstać w ostatnich trzech latach. Tak więc na wystawie oglądamy dzieła często stworzone specjalnie na tę okazję ale i te, wybrane przez twórców, niejako ze swojego archiwum, które uznali za godne pokazania. Jak twierdzi Jerzy Jabczyński, p.o. dyrektora Galerii, włocławskie Triennale skłania część artystów do refleksji nad własnymi dokonaniami, a przede wszystkim pobudza nowe pomysły lub przyspiesza realizację odłożonych na później koncepcji.

Uroczyste otwarcie wystawy połączone było z przyznaniem nagród i wyróżnień. Najważniejszą była ufundowana przez Prezydenta Miasta Włocławka. Dzień wcześniej specjalne jury złożone z profesjonalistów reprezentujących trzy akademie sztuk pięknych oraz różne estetyki i różne sposoby patrzenia na sztukę, dokonało wyboru tych prac, które według ich kryteriów uznali za najlepsze. Ważnym jest, że w czasie oceny jurorzy nie wiedzieli kto jest autorem danej kompozycji. Eliminuje się w ten sposób ewentualne niedomówienia, że jury mogło kierować się jakimiś osobistymi sympatiami. Choć oczywistym jest, iż pewna część prezentowanych realizacji plastycznych jest rozpoznawalna i znawcy tej materii mogą się domyślić, kto jest ich autorem.

Do tej edycji Triennale swoje prace zgłosiło trzydziestu twórców. Są to rzeźby, obrazy, grafiki, tkaniny, rysunki, czyli całe spektrum technik plastycznych. Akurat ta edycja konkursu pozostawiła autorom całkowitą dowolność wyboru techniki i tematu. Razem uzbierało się aż 99 dzieł więc było z czego wybierać. Niestety obrady jury nie są jawne więc nie mogliśmy w nich uczestniczyć i podsłuchać, jakimi kryteriami kierowano się przy typowaniu prac do wyróżnień. Jednak z tego co wiemy, wytypowanie nagrody głównej odbyło się jednogłośnie. Niemniej  obejrzane w Galerii realizacje plastyczne na wielu z obecnych tego dnia na wystawie osób wywarły pozytywne doświadczenia wizualne. Tym bardziej, że sama aranżacja ekspozycji została podana publiczności w niezwykle wysublimowany sposób.

Wszystkie zgłoszone dzieła można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku do 3 stycznia 2019 roku. Wystawie towarzyszy ładnie wydany katalog, który zawiera fotografie wybranych prac oraz noty biograficzne artystów. Można go nabyć w kasie Galerii za jedyne 5 zł.

Nagrodzeni na 9. Triennale Plastyki Włocławskiej:
Nagroda Prezydenta Miasta Włocławek - Paweł Nowak
Wyróżnienie specjalne - Katarzyna Aleksandra Kwiatkowska
Wyróżnienia: Janusz Bisaga, Anna Grzelak, Jerzy Kędzierski, Tomasz Lewiński.

Tekst i fot. Leszek Lubicki

Święto włocławskiej plastyki (2018)

 

 

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 176

Gazeta Aleksandrowska nr 215

Gazeta Ciechocińska nr 167

Ziemia michałowska nr 356

Najnowsze Video