Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku w czterech gminach

W powiecie włocławskim aż cztery samorządy: Lubień Kujawski, gmina i miasto Kowal oraz Choceń włączyły się w propagowanie rejestrowania potencjalnych dawców szpiku. Już w najbliższy weekend do bazy dawców szpiku może dołączyć każda osoba zdrowa.

Mieszkańcy Chocenia mogą się rejestrować w sobotę na hali sportowej od 10.00 do 16.00 a w niedzielę w Choceńskim Centrum Kultury również od godz. 10.00 do 16.00. W Kowalu rejestracja będzie prowadzona od godz. 15.00 do 20.00 w remizie OSP podczas akcji Święty Mikołaj Przyjeżdża do Kowala. W gminie Kowal akcja odbędzie w sobotę 9 grudnia w świetlicy wiejskiej w Grabkowie od godz. 9.00 do 16.00. Mieszkańcy Lubienia Kujawskiego w bazie dawców rejestrować się mogą w sobotę i niedzielę 9 i 10 grudnia w stołówce szkolnej.

Szpik może uratować życie kogoś chorego na ostrą białaczkę, chłoniaka Hodgkina czy mielofibrozę.Oddanie szpiku dla zdrowego dawcy nie wiąże się praktycznie z żadnym poważniejszym ryzykiem. Jak pobiera się szpik ?

Istnieją dwie metody pobierania komórek krwiotwórczych: z krwi obwodowej metodą aferezy przy użyciu urządzenia o nazwie separator (stosowana częściej – 8 na 10 pobrań) lub ze szpiku w znieczuleniu ogólnym poprzez nakłucie talerzy biodrowych. Metoda aferezy polega na oddzieleniu w separatorze (specjalistyczne urządzenie służące do oddzielania różnych składników krwi) komórek krwiotwórczych od innych komórek krwi. Do jednej żyły dawcy podłączana jest igła z drenem, którym krew płynie do separatora, do drugiej żyły krew po oddzieleniu komórek krwiotwórczych w separatorze wraca do dawcy. W czasie aferezy dawca leży na wygodnym fotelu, może czytać, oglądać filmy lub ulubione programy telewizyjne. Przez cały znajduje się pod opieką pielęgniarki. Zabieg taki trwa od dwóch do czterech godzin – zależy to od ilości komórek krwiotwórczych, które udało się wyseparować. Jeśli komórek krwiotwórczych jest nadal zbyt mało, zabieg powtarza się jeszcze raz następnego dnia. Bezpośrednio po zabiegu dawca może iść do domu. Dawcy w dniu po zabiegu czują się różnie – niektórzy od razu podejmują normalną aktywność, inni odczuwają zmęczenie lub senność jak po źle przespanej nocy, więc przez resztę dnia wolą odpoczywać. Pobranie szpiku z nakłucia talerza kości biodrowej odbywa się w warunkach sali operacyjnej aby zapewnić bezpieczeństwo i sterylność. Dawca jest wprowadzany do znieczulenia ogólnego przez anestezjologa. Następnie po dokładnym odkażeniu okolicy miejsca pobrania, specjalną igłą pobiera się z talerza kości biodrowej potrzebną ilość szpiku. Zabieg ten trwa około godziny. Po wybudzeniu dawca pozostaje w szpitalu do następnego dnia – jest to związane z „dochodzeniem do siebie” po znieczuleniu ogólnym.

Beauty_Room

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 174

Gazeta Aleksandrowska nr 213

Gazeta Ciechocińska nr 165

Ziemia michałowska nr 356

Najnowsze Video