Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Program dla studentów Medycznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Rada Naukowo-Programowa pozytywnie zaopiniowała założenia program Medycznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku na nowy rok akademicki, który studenci - seniorzy rozpoczną  18 października o godz. 12 w PWSZ przy ul Mechaników 3. Wykład inauguracyjny "Czy podatki w Polsce są skomplikowane?" wygłosi  dr Robert Musiałkiewicz, prorektor PWSZ. 

Założenia programowe Medycznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku na rok akademicki 2017/2018

Kształcenie Słuchaczy Medycznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku ma charakter kształcenia ustawicznego, wpisując się w założenia Life Long Learning (LLL) – koncepcji uczenia się przez całe życie. Jest adresowane w ramach rewitalizacji i kształtowania obrazu pomyślnego starzenia się do osób w wieku przedstarczym i starszym z zachowaniem łączności międzypokoleniowej.
Cel jest popularyzacja wiedzy i kształtowanie kompetencji z różnych dziedzin, a w szczególności z zakresu medycyny, ochrony zdrowia i profilaktyki chorób, a także nauk społecznych na rzecz osób starszych, w tym emerytów, rencistów oraz osób niepełnosprawnych i bezrobotnych.

Zajęcia organizowane są w ciągu roku akademickiego (od 1.10 do 30.06) z zachowaniem przerw świątecznych, dni wolnych od pracy oraz przerw semestralnych.
Plan nauczania
Zajęcia w MUTW podzielone są na bloki tematyczne.

- Profilaktyka chorób cywilizacyjnych i Wielkich Problemów Geriatrycznych: Przyczyny, skutki i prewencja chorób cywilizacyjnych;
Przyczyny, skutki i prewencja Wielkich Problemów Geriatrycznych (wykłady, seminaria, grupy dyskusyjne)

- Promocja zachowań prozdrowotnych: Aktywność fizyczna; Sposób odżywiania; Rekreacja i organizacja czasu wolnego(ćwiczenia, warsztaty, wykłady, seminaria, grupy dyskusyjne, konferencja)

- Badania naukowe, wiedza i nowoczesne technologie w promowaniu zdrowia:Badania naukowe i wiedza w optymalizowaniu jakości życia człowieka;
Nowoczesne technologie a zdrowie (wykłady, warsztaty)

Bezpieczeństwo publiczne i ekologia w kształtowaniu jakości życia i  zdrowia: Bezpieczeństwo publiczne i rozwiązania systemowe na rzecz zdrowia; Ekologia (wykłady, warsztaty, ćwiczenia).

Sposób organizacji
Założenia programów Medycznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku są opiniowane przez Radę Naukowo – Programową i uchwalane przez Zarząd Stowarzyszenia.
Student Medycznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku realizuje w ciągu roku akademickiego zajęcia w ramach:
- kursów wiodących,
- kursów fakultatywnych,
- zajęć dodatkowych.
Jednostką dydaktyczną jest 45 minut. W grupie prowadzących wykłady/zajęcia znajdują się eksperci, profesjonaliści z różnych dziedzin nauki (głównie z zakresu nauk o zdrowiu, nauk medycznych) oraz życia publicznego, w tym nauczyciele akademiccy PWSZ we Włocławku, która sprawuje patronat naukowy nad Stowarzyszeniem

Zajęcia dodatkowe mają charakter warsztatów, wystaw, wycieczek, prezentacji, seminariów itp. Realizowane są one poza harmonogramem kursów wiodących i fakultatywnych w oparciu o uzyskane informacje ze środowiska lokalnego, regionu, kraju. Charakter w/w przedsięwzięć, możliwość uczestnictwa, ewentualna odpłatność określona jest przez organizatorów, odrębnie dla każdej z form.  Ogłoszenia o organizowanych imprezach plenerowych, wycieczkach, pokazach, wystawach itp. podane są do wiadomości słuchaczy minimum 2 tygodnie przed ich  terminem na stronie internetowej Stowarzyszenia oraz tablicy informacyjnej obok siedziby sekretariatu Stowarzyszenia. Wyjątek stanowią ogłoszenia dotyczące imprez organizowanych przez instytucje/organizacje zewnętrzne na których termin nadsyłania nie ma wpływu Stowarzyszenie i MUTW.

W grupie zajęć dodatkowych, bezpłatnych, wynikających z realizacji przez Stowarzyszenie MUTW projektów "Kujawsko-pomorskie uniwersytety III wieku” oraz "Język łączy pokolenia" (ASOS), realizowane będą dla słuchaczy MUTW oraz mieszkańców miasta Włocławek:
- wykłady,
-warsztaty,
-prezentacje,
-konferencja popularno-naukowa połączona z ukazaniem się monografii poświęconej wybranym aspektom pomyślnego starzenia się
-grupy dyskusyjne, seminaria w ramach Kawiarenki kulturalno-językowej przy Bibliotece PWSZ we Włocławku.

Rada Naukowo-Programowa Medycznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

 

Beauty_Room

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 174

Gazeta Aleksandrowska nr 213

Gazeta Ciechocińska nr 165

Ziemia michałowska nr 356

Najnowsze Video