Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Zofia Stryjeńska (1891-1976). Sztuka z polską duszą. Polecamy wystawę

Nasycone  barwami, niezwykle dynamiczne, bajkowe, przepełnione kulturą ludową,  obrazy Zofii Stryjeńskiej, najsłynniejszej artystki  dwudziestolecia międzywojennego można oglądać w gmachu Zbiorów Sztuki Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Wystawę pn. „Zofia Stryjeńska (1891-1976). Sztuka z polską duszą”  otwarto 17 kwietnia br.

-  Wystawa „księżniczki malarstwa polskiego” zbudowana została wokół niezwykłej kolekcji obrazów Zofii Stryjeńskiej, którą w 1991 roku ofiarował Miastu Tarnów ksiądz Alojzy Nosal –mówi Adam Zapora, komisarz wystawy.   Unikalny zbiór dzieł z Tarnowa wzbogacony został o arcydzieła z Muzeum Narodowego z Krakowa, Muzeum Narodowego z Warszawy, Muzeum Etnograficznego im. Zofii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu oraz Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.
Na włocławskiej wystawie zobaczyć można m.in. prace z cyklu „Pascha”, litografie z teki „Bożki Słowiańskie” oraz wspaniałe przedstawienie „Aniołowie u Piasta”. Wystawę oglądać można będzie do 23 sierpnia 2015 roku.

 Urodzona w 1891 roku w Krakowie Zofia z Lubańskich Stryjeńska, była nie tylko wybitną malarką ale także wielką osobowością artystyczną. Kształcona w rodzimych szkołach krakowskich, podjęła także naukę w Monachium podając się za swojego brata. Była autorką ilustracji do wielu książek, obrazów ilustrujących obrzędowość polską, mity i legendy, panteon bóstw słowiańskich oraz wizerunków religijnych.
Międzynarodowy sukces odniosła  w 1925 roku, gdy reprezentowała Polskę na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu. Stryjeńska przedstawiła  Rok obrzędowy w Polsce, a każdy obraz przedstawiał dwa miesiące. Stryjeńska zdobyła w Paryżu cztery Grand Prix: za dekorację architektoniczną, tkaniny, ilustrację książkową i afisze, została także odznaczona Krzyżem Kawalerskim Legii Honorowej.

Po II wojnie światowej wyjechała do Szwajcarii i osiadła w Belgii, goszcząc także w Paryżu. Jako dojrzała artystka spełniała się w wielu dziedzinach sztuki m. in: malarstwie ściennym i dekoracyjnym, ilustracji i grafice książkowej.  Projektowała scenografie, tkaniny, plakaty, pocztówki  i zabawki.

Zofia Stryjeńska zmarła w Brukseli w 1976 roku pozostawiając po sobie niezwykły bogaty dorobek.

Wystawa Zofia Stryjeńska (1891-1976). Sztuka z polską duszą

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 176

Gazeta Aleksandrowska nr 215

Gazeta Ciechocińska nr 167

Ziemia michałowska nr 356

Najnowsze Video