Upadająca kultura. List otwarty Janusza Nowierskiego
Kiedy dziś doszły mnie wieści, że Galeria Sztuki Współczesnej z siedzibą na ul. Miedzianej ma być zlikwidowana i przeniesiona do Browaru – „B” to mówię dość dla bezhołowia i głupoty.
Miasto Włocławek nie może sobie pozwolić na utratę placówek kulturalnych. Centrum Kultury Browar „B” ma istnieć i funkcjonować własnym życiem, bez podważania istnienia innych instytucji kultury. Istotą działania w sferze kultury to wielopunktowość. Oznacza to, że na terenie Miasta Włocławek powinny działać niezależnie od siebie różne instytucje zajmujące się działalnością kulturotwórczą i być finansowane z budżetu Miasta. Biblioteka Publiczna ze swoimi oddziałami, Teatr Impresaryjny, Galeria Sztuki Współczesnej i Centrum Kultury Browar „B”. W tej wielopunktowości w kulturze to zapominamy o jednym, Centrum Kultury nie jest w stanie prowadzić działalności na wszystkich płaszczyznach kulturotwórczych. Dziś usiłuje się podporządkować Browarowi „B” wszystko, co jest w infrastrukturze kultury. Tak się nie da, bo choćby przez to, że zarówno kierujący placówkami jak i miejscowa społeczność ma inne aspiracje. Galeria Sztuki Współczesnej ma też swoje marzenia.
Siedziba Biura Wystaw Artystycznych (Galeria Sztuki Współczesnej) na ul. Miedzianej powstała w 1990 roku. Wsparcia dla powstania Galerii, udzieli artyści włocławscy. Miało to być miejsce dla nich i o nich jak i przyjaciołach artystów. Projektując ten budynek architekci tak go zaprojektowaliby cały parter mógłby funkcjonować, jako Galeria. Dodatkowo na ostatnim piętrze mogłyby być pracownie artystyczne.
Oto wykaz artystów, którzy wspieraliby powstała Galeria „Na Miedzianej”:
Elżbieta Bednarska, Andrzej Bednarski, Piotr Będkowwski, Grzegorz Bienias, Antoni Bisaga, Maria Brodzińska, Letosława Charszkiewicz, Waldemar Dałęgowski, Henryk Domagała, Aleksandra Domanowska, Roman Galiński, Anna Grzelak, Lucyna Grzesik, Roman Kamiński, Włodzimierz Kaniewski, Józef Paweł Karczewski, Mariusz koczalski, Mikołaj Konczalski, Janusz Konecki, Beata Kornicka-Konecka, Henryka Królikowska, Marian Krygier, Helena Kuczyńska, Franciszek Kwiatkowski, Paweł Ldewandowski-Palle, Rajmund Lewandowski, Jan Marian Marciniak, Janusz Nowierski, Teresa Sztolpert- Nowierska, Aldona Ołdyńska, Elżbieta Piwek-Białoborska, Leon Płoszay, Janusz Rudek, Barbara Skrzypacz, Zbigniew Stec, Józef Stolorz, Jadwiga Sypniewska, Zdzisław Szmidt, Janina Twardy (pierwszy Dyrektor BWA), Małgorzata Waliszewska-Kaniewska, Tadeusz Wojtasik, Jan Zych.
Do tego grona należy jeszcze doliczyć przyjaciół artystów, a jest ich spora gromadka.
Próba przeniesienia Galerii Sztuki Współczesnej to zniszczenie wieloletniej tradycji, ale i całej infrastruktury. To zaprzeczenie ideowego funkcjonowania placówki, jaki i osób z nią związanych.
Te „genialne” pomysły dotyczą też sprzedaży budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Kościuszki 13. Zamiast dokonać remontu i przenieść w to miejsce siedzibę Prezydenta i Rady Miasta (była nią od końca XIX wieku).
Zarówno siedziba Galerii Sztuki Współczesnej, jak i UM przy ul Kościuszki to dobro kultury, a na frymarczenie kulturą nie wrażam zgody.
Do Pana Prezydenta apeluję o zastanowienie i rozwagę.
Do Radnych Rady Miasta, by nie dopuścili do utraty placówki kultury.
Do Biskupa Włocławskiego i całej Kapituły Diecezji Włocławskiej by tak jak wspierają, by wspierali nadal kulturę.
Do wszystkich środowisk: twórczy, stowarzyszeń, fundacji, szkolnych i akademickich
Apeluję do wszystkich, którym na sercu leży dobro kultury nie dopuście by Galeria Sztuki Współczesnej przy ul Miedzianej we Włocławku została zlikwidowana i przeniesiona do Browaru „B”. Ma pozostać, jako samodzielna jednostka administracyjne nie podległa pod Centrum Kultury Browar „B”, i finansowana ma być z budżetu Miasta.
Jeżeli coś możemy zrobić zróbmy to teraz.
Artysta plastyk
Janusz Nowierski
„Naród jest tą wielką wspólnotą ludzi, których łączą różne spoiwa, ale nade wszystko właśnie kultura. Naród istnieje „z kultury i „dla kultury”
(Przemówienie Jana Pawła II do przedstawicieli świata kultury zgromadzonych w kościele Świętego Krzyża - Warszawa 13 czerwca 1987 r.)