Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Festyn w Modzerowie. Ojczyznę trzeba kochać i szanować

Koło Gospodyń Wiejskich „Bzówki” z Modzerowa w gminie Włocławek zorganizowało  festyn środowiskowy  dla mieszkańców wsi i okolicznych miejscowości pod hasłem „Ojczyznę trzeba kochać i szanować”. Patronat honorowy objęła poseł Anna Gembicka.

- Walka o niepodległość to nie tylko działania zbrojne, to także dbanie o przetrwanie ducha polskiego, języka i polskiej kultury, w tym także kultury ludowej – mówiła  Marzena Śmigielska, przewodnicząca KGW Bzówki rozpoczynając festyn. – Realizujemy projekt, który ma na celu przybliżenie aspektów naszej kultury w kontekście walki o niepodległość i walki o przetrwanie polskości. Pragniemy integrować społeczność lokalną, promować postawy patriotyczne,  kształtować świadomego własnej tożsamości obywatela. Budujemy szacunek i współodpowiedzialność za polskie dziedzictwo kulturowe. 

Na stoiskach KGW Bzówki serowano m.in. żurek kujawski, zupę fasolową, leczo, pieczonego kurczaka z ziemniakami, chleb ze smalcem i ogórkiem, gorące kiełbaski i kaszankę, pyszne domowe ciasta oraz napoje zimne i gorące.  Dzieci miały możliwość bawić się na zjeżdżalni. 

Na scenie wystąpili zespół senioralny „Łęgowianie” i orkiestra dęta Vabank z Aleksandrowa Kujawskiego. Po nich zaprezentowała się Dziecięco Młodzieżowa Grupa Estradowa z Rypina Formacja jest członkiem Światowej federacji Tańca. Startuje w wielu konkursach o zasięgu krajowym i międzynarodowym zdobywając najwyższe laury. To wielokrotni mistrzowie  Polski, zdobywcy złotych medali. Zachwycili wszystkich tańcem, barwnymi strojami i młodzieńczą energią.  

„Kapela z Szaconkiem” muzyką i piosenką przypomniała wydarzenia, które zadecydowały, o tym, ze naród nasz przetrwał lata niewoli. 

- Zdobywanie wiedzy wcale nie musi kojarzyć się jedynie ze szkołą i podręcznikami - mówi Dariusz Gliszczyński, wiceprzewodniczący Rady Gminy Włocławek. - My  uczymy przez zabawę, chcemy, aby młode pokolenie nauczyło się szacunku do pokoleń przeszłych. 

Wśród gości festynu byli m.in. starosta włocławski Roman Gołębiewski, wójt gminy Włocławek Magdalena Korpolak-Komorowska, Dariusz Gliszczyński Dorota Dzięgielewska – dyrektor Delegatury Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego we Włocławku, Monika Budzeniusz – dyrektor Teatru Impresaryjnego we Włocławku. 

Podczas festynu prowadzono zbiórkę charytatywną  dla chorego dziecka. 

Festyn został dofinasowany przez Fundusz Patriotyczny programu „Wolność po polsku”, którego celem jest  realizacja polityki pamięci w zakresie historii i dziedzictwa Polski.

Festyn w Modzerowie. Ojczyznę trzeba kochać i szanować

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 175

Gazeta Aleksandrowska nr 214

Gazeta Ciechocińska nr 166

Ziemia michałowska nr 356

Najnowsze Video