Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Smaki Kujaw w Lubrańcu - dożynki i Festiwal Kuchni Kujawskiej - święto czarniny (2022). Fotorelacja

Festiwal Kuchni Kujawskiej - święto czarniny to realizowana w Lubrańcu od prawie dekady inicjatywa mająca na celu promocję tradycyjnej kuchni regionalnej i zdrowego stylu życia.  Tegoroczny  festiwal odbył się 18 września podczas „Dożynek Gminno – Parafialnych.  

Lubraniec rozpoczął uroczyste świętowanie dożynek mszą świętą dziękczynną w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Szkaplerznej. Po nabożeństwie ulicami miasta przeszedł korowód dożynkowy, który dotarł na teren przy Zespole Szkół w Lubrańcu Marysinie, gdzie rozpoczęła się część obrzędowa  dożynek z kapelą Echo Lubrańca oraz orkiestrą OSP Lubraniec prowadzoną przez kapelmistrza Romana Jędrzejewskiego.

 

Starości dożynek Beata Chybcińska z Sarnowa i Sławomir Humański z Rabinowa  oraz delegacje sołectw przekazali chleby i kosze z owocami  burmistrzowi Lubrańca Stanisławowi Budzyńskiemu i przewodniczącemu rady miejskiej Piotrowi Sławianowskiemu oraz ks. Waldemarowi Karasińskiemu, proboszczowi lubranieckiej parafii.  Wieniec dożynkowy wykonały sołectwa Czajno, gdzie sołtysem jest Zbigniew Iglewski i Dęby Janiszewskie z sołtysem Dariuszem Rzekanowskim, radnym Rady Miejskiej w Lubrańcu.   

 

Starościna dożynek Beata Chybcińska wraz z mężem Błażejem prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 42 ha ukierunkowane na produkcję roślinną i zwierzęcą.  Główne uprawy to truskawki, ziemniaki, rzepak i zboża.  Hodują też trzodę chlewną. Mają trzyletniego syna Maksymiliana. 

 

Starosta dożynek Sławomir Humański wraz z żoną Iwoną prowadzi  gospodarstwo rolne o powierzchni 620 ha ukierunkowane na produkcję roślinną (zboża, rzepak, buraki cukrowe, kukurydza). Gospodarstwo posiada nowoczesny park maszyn rolniczych i zmechanizowaną bazę magazynową. Sławomir Humański prowadzi również działalność usługową AGRO-SŁAW  polegającą na skupie zboża i sprzedaży nawozów. Humańscy mają troje dzieci: Alicję, Maksymiliana i Lucjana. 

 

- W pobliskim Sarnowie obok grobowca nr 8 archeolodzy wykryli ślady orki, skiby gleby przeorane przez radło, sochę ciągniętą przez woły. Jest to najstarszy dotąd odnaleziony ślad uprawy lubranieckiej ziemi sprzed 5,5 tys. lat – mówi burmistrz Stanisław Budzyński. - Ten rok jest trudny, nie tylko z powodu napaści Rosji na Ukrainę.  Zimna wiosna, przymrozki i straty w sadach. Zamiast 8 ton agrestu -1,5 tony, mniej jabłek. Gradobicie w  Bodzanowie, Redczu Wielkim i Żydowie. Pustoszeją obory z krowami mlecznymi, coraz mniej świń. Wzrosły wszystkie środki produkcji rolnej: nawozów, środków ochrony roślin a także węgla i energii elektrycznej. 

 

Burmistrz przywitał gości, wśród których byli przedstawiciele samorządów: województwa, powiatu włocławskiego i gminny Lubraniec, przedstawiciel poseł Anny Gembickiej, służby mundurowe, dyrektorzy wielu instytucji. Burmistrz dziękował wszystkim rolnikom, sołectwom, wszystkim tym, którzy przyczyniają się do rozwoju lubranieckiej gminy. 

 

VIII Festiwal Kuchni Kujawskiej - święto czarniny z Karolem Okrasą

 

Zgodnie z wielowiekową tradycją dożynki nie mogły odbyć się bez czarniny i kaczki. W trakcie festiwalu odbywały się konkursy z nagrodami - na najlepszą kujawską czarninę i tradycyjne danie, pokazy połączone z degustacją kuchni historycznej, prelekcje popularno-naukowe oraz warsztaty kulinarne dla najmłodszych. 

 

- Moja mama gotowała czarninę z kluskami ziemniaczanymi mówi burmistrz Stanisław Budzyński.  - Z kaczki najlepsze porcje otrzymywali najciężej pracujący. Jako najmłodszy, ale nie nygus otrzymywałem owijątko, czyli połowę żołądka owiniętego jelitami na łapce. 

 

W jury konkursu kulinarnego zasiedli: Karol Okrasa, jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich szefów kuchni, który od ponad dekady prowadzi w telewizji cykl programów kulinarnych oraz Piotr Klepacz, Agnieszka Michałowska, Krzysztof Leśniewski i Marek Góreczny – zastępca burmistrza Lubrańca. 

Do konkursu stanęło 15 stoisk, głównie kół gospodyń wiejskich. Na stołach, oprócz czarniny wystawcy wyłożyli pyszne przekąski, mięsiwa, kluski, pierogi, pasztety, sałatki oraz ciasta.

 

Najlepszą czarninę ugotowało KGW Wiktorowo, zajmując pierwsze miejsce w konkursie kulinarnym na najlepszą tradycyjną czarninę. Drugie miejsce zajęło Stowarzyszenie Kobiet Sułkowa, trzecie -   KGW Czerwone Korale z Guźlina

 

W konkursie kulinarnym za najlepszy produkt tradycyjny pierwsze miejsce zajęło KGW Kłobianki z Kłobi,  drugie – KGW Świszewy, trzecie miejsce – Młodzi Kucharze Gminy Lubraniec. 

 

Warsztaty kulinarne dla dzieci prowadził Daniel Żurkowski. Pokaz kuchni historycznej z degustacją oraz prelekcją popularnonaukową „Barszcz przyjaźni” czyli polskie i ukraińskie tradycje kulinarne prowadzili  Paweł Zasławski i prof. Jarosław Dumanowski.  O tym, co jadano w dawnych czasach  można było dowiedzieć się od Tomasza Weltera, Krzysztofa Leśniewskiego i prof. Jarosława Dumanowskiego, którzy wprowadzili chętnych w tajniki kuchni pradziejowej i średniowiecznej.

Celtyckie smaki przybliżył Piotr Klepacz.

 

Muzyka i taniec 

 

W bloku muzyczno-tanecznym wystąpili soliści z Klubu Młodego Piosenkarza przy Lubranieckim Centrum Dziedzictwa Kulturowego oraz grupa taneczna Power Dance Kids & Power Dance Junior z Izbicy Kujawskiej.

 

Wieczorem na dożynkowej scenie wystąpiły cztery zespoły. Zabawę rozpoczął  M-Power.  Gwiazdą wieczoru był jeden z bardziej popularnych i najdłużej aktywnych zespołów pop-rockowych w Polsce –  zespół  „Łzy”.  Po nim wystąpiły  zespoły „Kwestia 07” i „Silver_. 

 

Publiczność dopisała. W bogatej ofercie dożynek połączonych z Festiwalem Kuchni Kujawskiej każdy mógł znaleźć coś dla ducha i ciała.  

Tekst i fot. Jolanta Pijaczyńska

Smaki Kujaw w Lubrańcu - dożynki i Festiwal Kuchni Kujawskiej - święto czarniny (2022) cz.1

Smaki Kujaw w Lubrańcu - dożynki i Festiwal Kuchni Kujawskiej - święto czarniny (2022) cz.2

.

 

 

 

 

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 175

Gazeta Aleksandrowska nr 214

Gazeta Ciechocińska nr 166

Ziemia michałowska nr 356

Najnowsze Video