13. Warsztaty polowe w Starym Brześciu poświęcone uprawie buraka cukrowego
Na terenie ZSCKR w Starym Brześciu im. Jadwigi Dziubińskiej po raz XIII odbyły się warsztaty polowe poświęcone uprawie buraka cukrowego.
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Starym Brześciu prowadzony przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie bez wątpienia łączy nowoczesność z tradycją. Szkoła zapewnia bazę dydaktyczną zarówno dla zajęć teoretycznych, jak i praktycznych. Szkolenie praktyczne odbywa się na terenie warsztatów, gospodarstwa szkolnego oraz współpracujących rolników indywidualnych i zakładów pracy związanych z rolnictwem, weterynarią oraz żywieniem. Od 13 lat szkoła wspólnie z Brzesko-Kujawskim Związkiem Plantatorów Buraka Cukrowego organizuje warsztaty polowe dotyczące uprawy buraka cukrowego. Tegoroczne odbyły się 14 września.
Warsztaty polowe tradycyjnie zostały przeprowadzone w plenerze i obejmowały dwie części - seminaryjną składającą się z wykładów oraz polową, w której można było obejrzeć poletka doświadczalne, odwiedzić liczne stoiska firm prezentujących odmiany nasion i środki ochrony roślin, a także zobaczyć pracę maszyn i ciągników rolniczych. Można było też przejechać się wśród pól bryczką szkolną.
Licznie przybyłych gości, przedstawicieli samorządów, firm, plantatorów i uczniów powitali Kazimierz Rojewski, dyrektor ZSCKR w Starym Brześciu i Piotr Wysota - wiceprezes Brzesko-Kujawskiego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego.
O kondycji gospodarstw rolnych i opłacalności uprawy buraków cukrowych mówił dr Piotr Szajner, kierownik Zakładu Rynków Rolnych i Metod Ilościowych z państwowego Instytutu Badawczego. Dr inż. Jerzy Koronczok – Agrocom Polska przedstawił wykorzystanie niskopułapowej teledetekcji w doświadczalnictwie buraków cukrowych. Ciekawostką była dokumentacja polowa zawsze w kieszeni – o wsparciu kalkulacji i analiz upraw polowych za pomocą platformy 365FarmNet mówiła przedstawicielka firmy Monika Kozłowska.
- Brzesko-Kujawski Związek Plantatorów Buraka Cukrowego zrzesza około 150O plantatorów z powiatów: włocławskiego, radziejowskiego, aleksandrowskiego i lipnowskiego – mówi wiceprezes związku - Piotr Wysota. - Dostarczają oni surowiec do oddziałów Krajowej Grupy Spożywczej w Cukrowni Kruszwica, a z powiatu lipnowskiego do cukrowni Dobrzelin. Ten rok zaskoczył wszystkich w kraju, warunki ekonomiczne znacznie się zmieniły wzrosły ceny środków do ochrony roślin i ceny paliwa. Związki plantatorów po kilkukrotnych negocjacjach ustaliły w tej kampanii cenę buraków, która będzie wynosiła 46 euro za tonę buraków mających 16 proc. cukru.
Swoją plantację buraka cukrowego na działce 2 ha ma też starobrzeska szkoła. Jak mówił dyrektor Kazimierz Rojewski 9 firm dostarczyło nasiona i pomysł sprawdzenia w praktyce jak one kiełkują i jak wzrastają na starobrzeskiej ziemi.
- Nasza szkoła kształci młodych, roztropnie patrzących na świat ludzi na miarę XXI wieku, a co najważniejsze specjalistów w swoich dziedzinach – mówi dyrektor Kazimierz Rojewski. - ZS CKR w Starym Brześciu edukuje w zawodach: technik weterynarii, technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, technik rolnik, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik hodowca koni oraz technik urządzeń i systemów energii odnawialnej. Warunki nauczania są bardzo dobre. Kształcenie teoretyczne realizowane jest w pracowniach wyposażonych w nowoczesny sprzęt audiowizualny i informatyczny. Edukacja językowa odbywa się w pracowni wyposażonej w tablicę interaktywną, stanowiska słuchawkowe, system bezprzewodowy do testów. Baza szkoły posiada również multimedialną salę wykładową i laboratoria do zajęć praktycznych dla technika weterynarii oraz hodowcy koni. Godna uwagi jest także zmodernizowana oraz bogato wyposażona pracownia żywienia, a także park nowoczesnych maszyn rolniczych. Integralną częścią szkoły stanowi internat zapewniający całodobową opiekę i zakwaterowanie uczniom z dalej położonych miejscowości.
Tomasz Nowakowski członek Krajowej Grupy Spożywczej S.A., która powstała w maju tego roku chwalił organizację warsztatów i szkołę pod kierownictwem dyrektora Rojewskiego. Podstawowy przedmiot działalności Krajowej Grupy Spożywczej S.A. stanowi produkcja i sprzedaż cukru, handel wyrobami powstałymi w trakcie jego wytwarzania oraz przetwórstwo owocowo-warzywne.
Słowa uznania dla Andrzeja Nowakowskiego, prezesa Brzesko-Kujawskiego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego oraz dyrektora ZSCKR w Starym Brześciu skierował także Krzysztof Nykiel - prezes Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego.
- Mimo trudnej sytuacji ekonomicznej i geopolitycznej jesteśmy nastawieni optymistycznie do tego, co robimy - mówił Andrzej Nowakowski, prezes Brzesko-Kujawskiego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego. - Prezentujemy kolejne innowacje.
Coroczne Warsztaty polowe to także święto szkoły w Starym Brześciu. Impreza zakończyła się posiłkiem uczestników oraz występami artystycznymi wykonaniu uczniów.
(jp)
13. Warsztaty polowe w Starym Brześciu