Dożynki Gminno – Parafialne 2022 w Brześciu Kujawskim
Barwny korowód z wieńcami dożynkowymi, chlebami, koszami pełnymi płodów zebranych z pól, sadow i ogrodów utworzony z 25 delegacji i prowadzony przez zespół „Spod Strzechy” rozpoczął uroczystości święta plonów w Brześciu Kujawskim.
Tradycyjnie najpierw uczestniczono w mszy św. dziękczynnej, podczas której poświęcone zostały chleby i dary. Po nabożeństwie, które odbywało się w cieniu budynku Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Brześciu jego uczestnicy ponownie prowadzeni przez zespół „Spod Strzechy” i starostów dożynek przeszli na pobliski stadion, gdzie odbywała się dalsza część uroczystości.
Starościną dożynek była 32 letnia Angelika Budzyńska, wykształcenia mgr. ekonomii, pracownik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która wraz z mężem Jakubem prowadzi 30 ha gospodarstwo rolne przy ulicy Wojska Polskiego w Brześciu Kujawskim. Są rodzicami jednorocznej córki Laury Gospodarstwo nastawione jest na produkcję zwierzęcą oraz roślinną - uprawę zbóż, rzepaku, kukurydzy i buraków cukrowych.
Starosta dożynek Krzysztof Chybciński ma 31 lat, jest tatą dwójki dzieci: 3-letniej Marceliny i 5-letniego Wiktora. Jest absolwentem Technikum Rolniczego w Starym Brześciu, ukończył też studia magisterskie na kierunku finanse i rachunkowość. Od urodzenia mieszka w Jądrowicach w gminie Brześć Kujawski, gdzie wraz z żoną Patrycją, prowadzi 30 hektarowe gospodarstwo rolne, które nastawione jest na produkcję roślinną: zboża, rzepak, kukurydza, buraki cukrowe, cebula.
Burmistrz Brześcia Kujawskiego, największej gminy w powiecie włocławskim przywitał gości, przedstawicieli samorządu województwa i powiatu włocławskiego, przedstawicieli parlamentarzystów i wielu instytucji. Dziękował za współpracę i pomoc, także finansową.
Dziękujemy rolnikom za ich codzienną pracę, dzięki której na naszych stołach mamy pożywienie – mówił burmistrz Tomasz Chymkowski. - Nie wyobrażam sobie sytuacji, aby w Polsce, w naszej gminie chleba mogło zabraknąć.
Burmistrz Tomasz Chymkowski razem z przewodniczącym Rady Miejskiej w Brześciu Kujawskim Piotrem Stannym i ks. Ireneuszem Juszczyńskim - proboszczem Parafii św. Stanisława BM w Brześciu Kujawskim odebrali wcześniej poświęcone dary. Podzielili chleb, którym poczęstowano uczestników dożynek.
Medalem Zasłużony Dla Rolnictwa odznaczony został Jan Jaroszewski absolwent Zespołu Szkół Rolniczych w Starym Brześciu oraz Szkoły Głównej Gospodarstwa Rolnego w Warszawie, gdzie uzyskał tytuł magistra rolnictwa. Związany z rolnictwem od ponad 40 lat. Pan Jan dostarcza rolnikom niezbędnych informacji do podejmowania decyzji dotyczących funkcjonowania gospodarstwa rolnego, udziela pomocy we wdrażaniu nowych technologii produkcji w rolnictwie oraz doradza w rozwiązywaniu problemów dotyczących produkcji rolniczej, zarządzania gospodarstwem rolnym i dostosowaniu gospodarstw do standardów jakości. Organizuje i prowadzi szkolenia, mające na celu doskonalenie zawodowe rolników i mieszkańców wsi.
Wokół boiska rozstawiły się stoiska sołectw: Wieniec, Wieniec Zalesie, Wieniec Zdrój, Gustorzyn, Stary Brześć, Machnacz oraz KGW Sokołowskie Babeczki - Sokołowo Parcele, KGW Szpilki na Roli - Rzadka Wola, KGW „Czerwone Korale” Guźlin, KGW Brzezianki – Brzezie, KGW Jarzębina – Wieniec, na których można było podziwiać i kosztować wiele pysznych regionalnych potraw i słodkich wypieków.
Na scenie wystąpili Zespół Folklorystyczny „Dzieci Kujaw" i „Spod Strzechy" oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta "Brestivia". Natomiast wieczorem bawiono się z zespołem „Łobuzy" i Roksaną Węgiel. Zabawę taneczną poprowadził DJ Deleś.
Dożynki Gminno – Parafialne 2022 w Brześciu Kujawskim