Jubileusz 100-lecia OSP Rakutowo (Fotoreportaż)
Ochotnicza Straż Pożarna w Rakutowie w gminie Kowal powstała w 1922 roku, tuż po wielkim pożarze, który w sierpniu 1921 roku strawił połowę wsi Rakutowo oraz znaczną część miasta Kowal. Od tego czasu minęło 100 lat. 26 czerwca br. uroczyście obchodzono ten jubileusz.
Podczas uroczystości jubileuszu 100-lecia jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Rakutowie, odsłonięto tablicę pamiątkową ku czci strażaków założycieli oraz społeczników, którzy przyczynili się do powstania jednostki. Była to także doskonała okazja do odznaczeń zasłużonych strażaków.
Dowódcą jubileuszowej uroczystości był Andrzej Rybarkiewicz. Meldunek od niego przyjął Marian Mikołajczyk - prezes Zarządu Powiatowego OSP RP. Przybyłych gości powitał Zygmunt Kowalski, prezes OSP w Rakutowie, a byli wśród nich parlamentarzyści, przedstawiciele samorządu wojewódzkiego, powiatowego i gminnego, strażacy, przedstawiciele firm, mieszkańcy. Uroczystość prowadziła Aneta Kwarcińska, zastępca wójta gminy Kowal.
Odsłonięcia pamiątkowej tablicy dokonali starosta włocławski Roman Gołębiewski, wójt Gminy Kowal Stanisław Adamczyk oraz prezes OSP Rakutowo Zygmunt Kowalski.
Sztandar OSP Rakutowo został odznaczony Złotym Medalem. Odznaczenia dokonali Marian Mikołajczyk - prezesa Zarządu Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej w towarzystwie druha Mariana Maślanki
Złotym Medalem odznaczeni zostali: Stefan Kozłowski, Mieczysław Jaskólski, Waldemar Błaszczyk, Marcin Dybowski i Jarosław Kozakowski. Srebrnym Medalem odznaczeni zostali: Aneta Kwarcińska, Sławomir Bojakowski i Marcin Bogdalski. Brązowym Medalem odznaczeni zostali: Andrzej Żabecki, Wojciech Osmałek, Paweł Stasiak, Dariusz Gawłowski i Wojciech Zieliński.
Uhonorowano również kobiety, żony, matki, społeczniczki działające między innymi na rzecz naszej strażackiej rodziny. Odznaką honorową „Zasłużony dla Rolnictwa” nadaną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi odznaczone zostały: Alina Katarzyna Osmałek, Renata Kowalska, Barbara Kozłowska, Renata Zielińska, Anna Strzelecka, Małgorzata Żabecka. Odznaczenia wręczyła Anna Gembicka -wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Lechem Kuropatwińskim - prezesem gminnym OSP.
Goście nie tylko składali życzenia, ale też prezenty. Aneta Jędrzejewska, członek zarządu województwa przekazała jednostce marszałkowski medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.
Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów pożarniczych.
Historia OSP Rakutowo
Ochotnicza Straż Pożarna w Rakutowie powstała 15 marca 1922 roku. Założycielami OSP Rakutowo byli społecznicy, m.in.: prezes Karol Brykalski - właściciel młyna w Rakutowie, Franciszek Włóczyński - patriota i erudyta, Maciej Strzelecki, Bolesław Żabecki, pierwszy naczelnik i jego zastępca oraz rodzina Kamińskich z córką pierwszego prezesa jednostki Heleną Kamińską.
Przy ogromnym zaangażowaniu całej społeczności już w roku 1925 powstały mury remizy strażackiej, a w rok później oddano ją do użytku. W dziesiątą rocznicę powstania jednostki mieszkańcy Rakutowa ufundowali sztandar i wóz strażacki konny. Sztandar przetrwał do czasów dzisiejszych, dzięki odwadze Heleny Kamińskiej, która w czasie okupacji hitlerowskiej narażając swoje życie przechowywała go.
Po wojnie praktycznie zaczynano od początku, 1 kwietnia 1945 r. został utworzony oddział bojowy straży wyposażony w motopompę z przyczepą, którą otrzymano za wielki wkład w stłumienie pożaru w Bogusławicach.
Aby zdobyć środki finansowe na niezbędny sprzęt druhowie prowadzili aktywną działalność kulturalną - organizowali loterie, zabawy karnawałowe oraz wiele innych imprez, które skutkowały ożywieniem życia kulturalnego wsi i integracją lokalnego środowiska. To z ich inicjatywy w Rakutowie powstał „Amatorski Zespół Teatralny”, który wystawił kilkadziesiąt przedstawień, które cieszyły się ogromnym powodzeniem w społeczeństwie. Jego organizatorem i reżyserem był Franciszek Paradowski. Teatr istniał do 1967 roku.
Na przestrzeni lat strażacy z Rakutowa czynnie udzielali się w różnego rodzaju pracach społecznych, wydarzeniach narodowych i religijnych ale na pierwszym miejscu zawsze stała gotowość bojowa, chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi oraz odpowiednie usprzętowienie jednostki.
W grudniu 1982 r. z okazji jubileuszu 60-lecia powstania straży, sztandar jednostki został odznaczony ,,Złotym medalem” za zasługi dla pożarnictwa.
W 1998 r. podczas jubileuszu 75-lecia działalności Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP Prezydium Zarządu Głównego nadał jednostce OSP Rakutowo ,,ZŁOTY MEDAL ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA”.
W 2013 roku z okazji obchodów 90-lecia powstania jednostki, dzięki staraniom wójta Stanisława Adamczyka zakupiony został nowy wóz bojowy marki Mercedes ATEGO, w pełni wyposażony w specjalistyczny sprzęt bojowy. W tym samym roku po licznych konsultacjach społecznych zarówno z mieszkańcami wsi jak i druhami wspólnie podjęto decyzję o przekazaniu budynku remizy pod zarząd Gminy Kowal, co pozwoliło pozyskać dofinansowanie unijne na przebudowę tego obiektu.
We wrześniu 2014 r. nastąpiło oficjalne otwarcie, poświęcenie i oddanie do użytku całkowicie odmienionej remizy. Przy remizie w miejscu dawnej strażnicy, która w późniejszym czasie stanowiła garaż i pomieszczenie magazynowe został utworzony kącik historyczny, wypoczynkowy i oraz plac zabaw dla dzieci. Mimo że budynek remizy od 2013 roku stanowi własność gminy, nadal w pełni służy strażakom.
Jolanta Pijaczyńska