Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Izbica Kujawska. Justyna Chopinowa ma plac

Izbica Kujawska jest miastem rodzinnym Justyny Chopinowej, matki jednego z największych Polaków. Rada Miejska w Izbicy Kujawskiej podjęła uchwałę, na mocy której plac znajdujący się w pasie drogi publicznej nr 2814C,  będzie nosił nazwę „Plac im. Justyny Chopinowej”. Uroczyście otwarto go 21 czerwca br. 

- Nie mamy dowodów na to, że Fryderyk Chopin  odwiedził Izbicę Kujawską, ale uwzględniając fakt, że najbliższa polska rodzina wielkiego kompozytora ma związki z Izbicą Kujawską i okolicami, nazwanie jednego z placów miejskich imieniem Justyny Chopinowej, jest pod każdym względem wskazane i uzasadnione – mówi Marek Śledziński, przewodniczący rady miejskiej

W otwarciu  „Placu im.  Justyny Chopinowej” udział wzięli:  przedstawiciele samorządu miejskiego, duchowni, dzieci młodzież szkolna. 

 – W centrum miasta mamy popiersie Fryderyka Chopina, co roku organizujemy koncerty fortepianowe, więc nazwanie placu imieniem matki Chopina jest dopełnieniem naszych konsekwentnych działań mających na celu propagowanie kultury polskiej, a także promocję naszej gminy -  mówi Marek Dorabiała,  burmistrz Izbicy Kujawskiej. 

Justyna Chopinowa urodziła się 240 lat temu we wsi Długie, jako córka Jakuba Krzyżanowskiego i jego żony Antoniny z Kołomińskich, należących do stanu szlacheckiego. Data dzienna jej urodzin pozostaje nieznana, ale wiadomo, że 14 września 1782 roku na chrzcie w izbickim kościele parafialnym otrzymała imiona Tekla Justyna. Pierwszego imienia, będącego wezwaniem do świętej patronki, nie używała, natomiast drugie imię nosiła na cześć hrabiny Justyny Skarbek, żony Kacpra, dziedzica dóbr izbickich. W tym rozległym majątku jej ojciec pełnił różne funkcje administracyjne, był między innymi komisarzem – zarządcą, a ponadto na własny rachunek dzierżawił inne gospodarstwa. W Długiem Justyna z rodziną przebywała od kilku miesięcy do, najwyżej, dwóch – trzech lat, po czym zamieszkała w Izbicy przy dworze Skarbków, może w niewielkim budynku zwanym „komisaryjką”. Przebywanie w otoczeniu tej arystokratycznej rodziny zapewniło przyszłej matce Chopina zdobycie wykształcenia i dobrych manier oraz różnych umiejętności związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego. Z tym miejscem Justyna była związana przez lat kilkanaście, do 1800 roku, gdy Skarbkowie sprzedali dobra izbickie i przeprowadzili się do Żelazowej Woli. Jak dotąd nie udało się ustalić, czy Justyna opuściła Izbicę wraz ze Skarbkami, czy może dołączyła do nich dopiero po śmierci swojego ojca w 1805 roku w Świętosławicach. W każdym razie wiele cech i źródeł inspiracji nabytych w tych stronach – przede wszystkim muzyką ludową – przekazała później genialnemu synowi.

Jolanta Pijaczyńska 

Izbica Kujawska. Justyna Chopinowa ma plac

 

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 168

Gazeta Aleksandrowska nr 207

Gazeta Ciechocińska nr 158

Ziemia michałowska nr 354

Najnowsze Video