Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Uroczyście na Szpitalnej. Podpisano akt erekcyjny i wmurowano go w powstający budynek Powiatowego Centrum Zdrowia we Włocławku

Mury nowo powstającego Powiatowego Centrum Zdrowia wystrzeliły w górę. Marzenia się spełniają – mówił Sławomir Paździerski, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Przychodni Specjalistycznych rozpoczynając 26 kwietnia uroczystość podpisania aktu erekcyjnego i wmurowaniu kamienia węgielnego pod budowę Powiatowego Centrum Zdrowia przy ul. Szpitalnej we Włocławku. Gospodarzami uroczystości, w której udział wzięli parlamentarzyści i samorządowcy szczebla wojewódzkiego, powiatowego i gminnego – byli starosta włocławski Roman Gołębiewski i Zygmunt Wierzowiecki, przewodniczący Rady Powiatu we Włocławku. 

- Na początku zawsze jest marzenie, też takie miałem, gdy zostałem dyrektorem Samodzielnego Publicznego Zespołu Przychodni Specjalistycznych w maju 2019 roku – mówi Sławomir Paździerski. -  Obejmując tę funkcję byłem świadom wyzwań stojących przede mną - związanych z potrzebą unowocześnienia zarówno procesów leczenia pacjentów jak i warunków lokalowych, w jakich leczenie to się odbywa. Po wielu naradach i rozmowach ze starostą Romanem Gołębiewskim okazało się, że obaj mamy podobne plany i zamierzenia, co do dalszego rozwoju SPZPS. Obaj uznaliśmy, że dla dalszego prawidłowego funkcjonowania zespołu przychodni w warunkach odpowiadających standardom XXI wieku niezbędne jest wybudowanie nowego budynku, w którym znajdą swoje miejsce wszystkie poradnie, dotąd rozmieszczone w czterech lokalizacjach, w budynkach niespełniających już oczekiwań zarówno pacjentów jak i pracowników. Dziś udowadniamy, że marzenia się spełniają, o czym świadczy budowa Powiatowego Centrum Zdrowia, które powstaje na bazie Samodzielnego Publicznego Zespołu Przychodni Specjalistycznych. 

Budująca zgodność

- Przejmując ponad trzy lata temu odpowiedzialność za powiat włocławski zastaliśmy m.in. trudną sytuację dotyczącą lecznictwa – mówi starosta Roman Gołębiewski. -  Samodzielny Publiczny Zespół Przychodni Specjalistycznych mieści się w ośmiu budynkach zlokalizowanych w czterech miejscach.  Podjęliśmy decyzję, aby wybudować nowe miejsce dla SPZPS. Serdecznie dziękuje wszystkim radnym powiatu włocławskiego za ich odwagę, bo była to decyzja trudna, i wspieranie mnie w tej działalności. To miejsce, w którym jesteśmy miało kilku właścicieli. Dziękuję marszałkowi województwa kujawsko-pomorskiego Piotrowi Całbeckiemu za przekazanie nam działki będącej własnością województwa. Dziękuję parlamentarzystom i radnym wojewódzkim za wspieranie nas w budowie tej inwestycji.  

Wartość robót budowlanych to blisko 43 mln. To nie wszystkie koszty, bowiem budynek, w którym funkcjonować będzie 40 poradni specjalistycznych trzeba jeszcze wyposażyć.  Zakończenie inwestycji planowane jest w połowie 2023 roku. 

Oprócz budowy nowego obiektu unowocześniliśmy sprzęt diagnostyczny, wyposażając placówkę w najnowocześniejsze aparaty RTG, USG i mammograficzny.  Chcemy, aby pacjenci mogli być leczeni zgodnie z najlepszymi i najnowocześniejszymi standardami.

Inwestycja została już wsparta środkami zewnętrznymi, zarówno krajowymi, jak i marszałkowskimi, a wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Anna Gembicka oraz Aneta Jędrzejewska – członek zarządu województwa w swoich wystąpieniach zapewniały, że na tym wsparcie się nie kończy. 

- Wszyscy zdajemy sobie sprawę jak ważny jest standard opieki zdrowotnej i to Powiatowe Centrum Zdrowia będzie ten dobry standard zapewniać - mówi wiceminister Anna Gembicka. - Bardzo się cieszę, że my jak rząd możemy wspierać takie inwestycje, bo przypomnę, że otrzymała ona już 6 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, ale oprócz tego były to środki przekazane przez premiera Mateusza Morawieckiego na zakup sprzętu i jeszcze nie powiedzieliśmy ostatniego słowa, a na pewno będziemy wspierać powiat włocławski w tej inwestycji.

Nieprzypadkowa lokalizacja 

Lokalizacja budynku Powiatowego Centrum Zdrowia przy ul Szpitalnej we Włocławku nie jest przypadkowa, gdyż miejsce to jest nieodłącznie związane wieloletnią tradycją leczenia mieszkańców powiatu włocławskiego, Włocławka i całego regionu. Tu od lat trzydziestych XIX wieku funkcjonował Szpital Miejski, którego poszczególne oddziały były następnie, w latach powojennych sukcesywnie przenoszone do wybudowanego w 1963 roku Szpitala Wojewódzkiego. 

Z pawilonu należącego do Szpitala Miejskiego pozostała jedynie figura Matki Boskiej wzniesiona w 1921 roku, jako wotum dziękczynne za obronę Włocławka przed bolszewikami w 1920 roku.   Figura ta została zburzona przez Niemców w 1940 roku i odbudowana niezwłocznie po zakończeniu II wojny światowej. Teraz figura poddawana jest renowacji i zostanie umieszczona na specjalnie dla niej zaprojektowanym miejscu nowo powstającego obiektu. 

W miejscu likwidowanego Szpitala Miejskiego utworzono Przemysłowy Specjalistyczny Zespół Opieki Zdrowotnej, który pierwszego pacjenta przyjął we wrześniu 1974 roku. 

Na bazie tego podmiotu w 1984 roku powstał Zespół Wojewódzkich Przychodni Specjalistycznych. Jego zadaniem, oprócz podstawowej opieki zdrowotnej dla pracowników przemysłowych było sprawowanie opieki specjalistycznej nad mieszkańcami ówczesnego województwa włocławskiego. W wyniku reformy administracji publicznej a także reform w służbie zdrowia 14 września 1999 roku zmieniono nazwę placówki na funkcjonujący do dnia dzisiejszego Samodzielny Publiczny Zespół Przychodni Specjalistycznych, który stał się jednostką organizacyjną Powiatu Włocławskiego. 

Stal i beton

- Jest to inwestycja największa, jaką dotąd realizowaliśmy, traktujemy ją priorytetowo i terminu budowy dotrzymamy – mówi Zbigniew Sieradzki, prezes firmy WIKSBUD z Lipna. -  Do tej pory na tej budowie zużyliśmy 400 ton stali, obrazowo jest to 20 wypełnionych tirów oraz wykorzystaliśmy 3500 m sześc. betonu, czyli 400 betonomieszarek. 

Podpisali i wmurowali

Akt erekcyjny podpisali: Roman Gołębiewski – starosta włocławski, Zygmunt Wierzowiecki – przewodniczący rady powiatu, Anna Gembicka – wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Joanna Borowiak – poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, Józef Łyczak – senator Rzeczpospolitej Polskiej, Józef Ramlau – wicewojewoda kujawsko-pomorski, Aneta Jędrzejewska – członek zarządu województwa, Jan Gessek – dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, Zbigniew Sieradzki - prezes firmy WIKSBUD z Lipna, Sławomir Paździerski – dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Przychodni Specjalistycznych we Włocławku. 

 Budowlę i akt erekcyjny poświęcił biskup włocławski Krzysztof Wętkowski. Natomiast gospodarze uroczystości i goście chwycili za kielnię i wspólnie wmurowali kamień węgielny pod budowę Powiatowego Centrum Zdrowia.

Nowe logo placówki

 Uroczystość była też doskonałym momentem do zaprezentowania nowego logo Powiatowego Centrum Zdrowia SZPITALNA. Inspiracją dla jego formy byli przede wszystkim pacjenci Publicznego Zespołu Przychodni Specjalistycznych, którzy bardzo często nie używają pełnej nazwy placówki, lecz mówią „idę na Szpitalną”. Nazwa ta znalazła, więc odzwierciedlenie zarówno w logo jak i w pełnej nazwie placówki.

Tekst i fot. Jolanta Pijaczyńska 

Podpisano akt erekcyjny i wmurowano go w powstający budynek Powiatowego Centrum Zdrowia we Włocławku

 

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 175

Gazeta Aleksandrowska nr 214

Gazeta Ciechocińska nr 166

Ziemia michałowska nr 356

Najnowsze Video