Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Kowal. Promocja książek Antoniego, Benedykta Łukaszewicza

Na kartach swoich książek przywołuje nie tylko stary język przodków i dawne kujawskie obyczaje. Jest tam coś więcej – szacunek do drugiego człowieka, poszanowanie najwyższych wartości – więzi rodzinnej, dobra, miłości, patriotyzmu. Promocja dwóch książek Antoniego, Benedykta  Łukaszewicza , wydanych w czasie pandemii - ,,Zbiór opowieści i wierszy miodem na serce nektarem na duszę"  (2020 r.) i „Słownik gwary Kujaw starych wyrazów, porzekadeł i humorów t. II ( 2021 r.) odbyła się 24 kwietnia w remizie OSP w Kowalu. 

Mieszkający w Kowalu Antoni, Benedykt  Łukaszewicz, pisarz regionalista ur. 1946 r. na terenie gminy Lubień Kujawski. Wspólnie z żoną Haliną prowadzi w Kowalu Galerię Kujawską – muzeum  dokumentujące historię i kulturę regionu. Dotąd wydał  dwa tomy słowników gwary kujawskiej wyrazów, porzekadeł i powiedzonek, które zostały  nagrodzone przez Marszałka Kujawsko – Pomorskiego specjalnym stypendium w latach 2014 i 2021. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało Łukaszewiczowi  stypendium za wydanie dwóch tomów „Kujawskich legend gawęd i gadek" w uznaniu ich unikatowych wartości. 

 

W książce  „Zbiór opowieści i wierszy miodem na serce nektarem na duszę" wydanej w 2020 roku znajduje się  39 opowieści i 130 wierszy.  Utwory te były w minionych 10 latach publikowane w prasie oraz nagradzane na różnych festiwalach i konkursach. Kujawsko Pomorskie Stowarzyszenie Kulturalne przyznało Łukaszewiczowi dyplom  „Najlepszego piewcy folkloru". Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego za zasługi dla kultury polskiej przyznało w 2018 r. nagrodę specjalną.  

 

- W wydaniu książek wspierała mnie najbliższa rodzina,  żona w konsultacji, syn w opracowaniu graficznym, synowa Daria i córki  pomagały w korekcie – mówi  Antoni, Benedykt  Łukaszewicz. - W moich książkach zawarłem zbierane przez wiele lat tysiące legend, historii, obyczajów i określeń gwarowych. Ocaliłem je od zapomnienia. Cieszę się, że recenzenci prof. dr Adam Wróbel, dr hab. Michał Głuszkowski oraz Arkadiusz Ciechalski, regionalista - wydali o nich dobrą opinie. 

 

Podczas spotkania promocyjnego sala remizy wypełniona była po brzegi. Uroczystość uświetniły  śpiewem i recytacją dzieci i wnuki autora  - córki  Joanna Tkaczuk - artystka Opery Nowa w Bydgoszczy i Marzena Markiewicz – lekarz oraz  syn Tomasz - budowlaniec, absolwent Politechniki Łódzkiej.  Wystąpił zespół „Melodia” z Kowala. Była to nie pierwsza i zapewne nie ostatnia uczta kulturalna w Kowalu. 

 

Burmistrz Kowala Eugeniusz Gołembiewski pogratulował autorowi i podziękował  za  publikacje, które są źródłem wiedzy o przeszłości Kowala i okolicy. Miasto, od wielu lat wspiera swoich uzdolnionych mieszkańców. 

 

jp

Promocja książek Antoniego, Benedykta Łukaszewicza

 

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 175

Gazeta Aleksandrowska nr 214

Gazeta Ciechocińska nr 166

Ziemia michałowska nr 356

Najnowsze Video