140. lat edukacji przedszkolnej w Lubrańcu ( zdjęcia)
Łączy kilka pokoleń ludzi – nauczycieli, pracowników i dzieci, ma bogatą tradycję i swój klimat - Przedszkole Samorządowe w Lubrańcu obchodziło 140 lat edukacji przedszkolnej.
Uroczyste obchody 140. lat edukacji przedszkolnej w Lubrańcu odbyły się 23 kwietnia br. w sali Publicznej Szkoły Podstawowej im. Aleksandra Kamińskiego w Lubrańcu. Udział w nich wzięli przedstawiciele samorządu gminnego, powiatowego i wojewódzkiego, dyrektor biura poselskiego Anny Gembickiej, dyrektorzy szkół i instytucji kultury, absolwenci, rodzice, nauczyciele i pracownicy oraz przyjaciele placówki.
Obchody rocznicowe stanowiły okazję do utrwalenia wspomnień o przeszłości placówki oraz ludziach, którzy ją tworzyli.
Historia edukacji najmłodszych w Lubrańcu rozpoczęła się od ochronki, którą pobudował w 1880 roku ówczesny proboszcz ks. Ludwik Bromirski. Placówka ochronki – przedszkola miała dwie lokalizacje w Lubrańcu, pierwsza znajdowała się w pobliżu kościoła, w budynkach należących do świątyni od 1880 – 1975 roku. Od 1975 roku przedszkole znajduje się w obiekcie przy ul. Nowej wybudowanym na terenie dawnego folwarku Piaski – czytamy w publikacji Andrzeja Tomczaka wydanej specjalnie okazji jubileuszu 140-lecia edukacji przedszkolnej w mieście. Z biegiem lat zmieniały się osoby prowadzące ochronkę. W latach 30tych XX wieku prowadziło je stowarzyszenie pod nazwą Prywatne Przedszkole Związku Pracy Obywatelskiej Kobiet – Oddział w Lubrańcu. Po drugiej wojnie światowej aż do około 1950 roku przedszkole prowadziły siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi. Później przedszkole było świeckie, państwowe, a następnie samorządowe.
- Współczesne przedszkole wkroczyło w XXI wiek, zmieniły się pomoce dydaktyczne, dziś mamy komputery i tablice interaktywne - mówi Anna Bacciarelli, dyrektor Przedszkola Samorządowego w Lubrańcu. - Oferta zajęć prowadzonych w naszym przedszkolu zapewnia nie tylko realizację podstawy programowej, także poszerza ją o nowatorskie metody programowe i metodyczne. Stosowane rozwiązania wykraczają poza katalog tradycyjnych systemów wychowania przedszkolnego i obejmują m.in. zabawy badawcze i doświadczenia, metody oparte na teorii integracji sensorycznej, projektu, metody aktywizujące czy twórczego myślenia. Nie zmieniło się jedno – nadal dla nas najważniejsze jest dziecko, które przekracza próg lubranieckiego przedszkola.
Podczas uroczystości dzieci zaprezentowały program artystyczny, który rozpoczął się zatańczeniem poloneza. Wystąpił m.in. przedszkolny zespół folklorystyczny „Kujawskie nutki” pod opieką artystyczną Elżbiety Kostrzewy oraz grupa dzieci najmłodszych w tańcu współczesnym. Były też prezentacje ukazujące działalność przedszkola i realizowanych projektów. Przypomniano również osiągnięcia przedszkolaków i zdobyte nagrody w różnych konkursach.
Goście nie tylko przemawiali i zachwycali się wysokim poziomem artystycznym występów dzieci, ale obdarowali przedszkole prezentami.
Jolanta Pijaczyńska
140. lat edukacji przedszkolnej w Lubrańcu