Nie wypalaj traw! To niebezpieczne dla ludzi i środowiska
Od wielu lat na przełomie zimy i wiosny wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków. Strażacy alarmują – to niebezpieczne zjawisko. Od 1 marca do 30 kwietnia 2022, jak co roku prowadzona jest kampania społeczna Państwowej Straży Pożarnej „Stop Pożarom Traw”.
- W tym roku na terenie Włocławka i powiatu włocławskiego doszło już do ponad 50 pożarów traw i nieużytków - mówi Mariusz Bladoszewski, rzecznik Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej we Włocławku. - Na terenach wiejskich w powiecie włocławskim w gaszenie pożarów wywołanych podpaleniem traw w dużej mierze zaangażowani są strażacy z jednostek OSP.
Wiele osób wypala trawy i nieużytki rolne, tłumacząc swoje postępowanie chęcią użyźniania gleby. Od pokoleń wśród wielu ludzi panuje bowiem przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy jej odrost, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Jest to jednak całkowicie błędne myślenie. Rzeczywistość wskazuje, że wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Wypalanie traw jest również przyczyną wielu pożarów, które niejednokrotnie prowadzą niestety także do wypadków śmiertelnych. Rocznie w tego rodzaju zdarzeniach śmierć ponosi kilkanaście osób.
W rozprzestrzenianiu ognia pomaga także wiatr. Osoby, które wbrew logice decydują się na wypalanie traw, przekonane są że w pełni kontrolują sytuację i w razie potrzeby, w porę zareagują. Niestety mylą się i czasami kończy się to tragedią. W przypadku gwałtownej zmiany jego kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Występuje również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.
Na zdjęciu jednostki OSP Lubień Kujawski, Morzyce i Zalesie gaszą pożar trawy na nasypie kolejowym, wzdłuż torów, który wybuchł 20 marca br.