Spichlerz w Kłóbce jak za dawnych lat
Klasycystyczny spichlerz w Kłóbce był jednym z najokazalszych i najładniejszych obiektów tego typu na Kujawach. Zbudowany został z inicjatywy Józefa Orpiszewskiego, właściciela Kłóbki w latach 1822–1830. Dwustuletni budynek, który popadł w ruinę został odbudowany.
W 1945 r. spichlerz wraz z dworem i innymi zabudowaniami folwarcznymi w Kłóbce został przejęty przez Skarb Państwa. W latach 60. XX w. częściowo zniszczony budynek przebudowano, pozbawiając go cech stylowych. Wraz z upływem lat budynek popadał w ruinę. Od 2013 roku właścicielem zabytkowego spichlerza dworskiego jest Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, będące jednostką organizacyjną Województwa Kujawsko-Pomorskiego, które przywróciło mu jego pierwotną formę.
W części parterowej spichlerza trwają prace przy urządzaniu ekspozycji stałej pn. „Gospodarka i rolnictwo na dawnej wsi kujawskiej i dobrzyńskiej”. Natomiast obszerne poddasze jest adaptowane do funkcji edukacyjnych i audytoryjnych jako miejsce organizacji lekcji i warsztatów muzealnych oraz kameralnych imprez kulturalnych.
Budynek zostanie udostępniony do zwiedzania w czerwcu br. jako kolejny obiekt Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce.
Spichlerz dworski w Kłóbce po odbudowie (fot. K. Winnicki, 2022 r.)