Festyn archeologiczny w Wietrzychowicach (2021). Odpoczynek w cieniu grobowców sprzed 5500 lat
Festyn archeologiczny odbywający się w niedzielę 5 września w Parku Kulturowym Wietrzychowice zgromadził wielu uczestników, przyjechały tu aż dwie wycieczki rowerowe oraz goście z Łodzi, Włocławka i wielu miejsc powiatu włocławskiego. Pobyt w lesie, w cieniu „kujawskich piramid”, dobra muzyka inspirowaną słowiańskim folklorem, atrakcyjne stanowiska archeologii doświadczalnej ukazujące życie w wiosce neolitycznej – to wszystko sprawiło, że wypoczynek na łonie natury był wielką przyjemnością.
- Jestem z tym miejscem związany, bowiem niedaleko stąd się urodziłem, wychowałem a późnej pracowałem - mówi burmistrz Izbicy Kujawskiej Marek Dorabiała. - Dziękuje wszystkim za troskę o to, aby Park Kulturowy w Wietrzychowicach miał właściwe miejsce w naszej historii. Jako samorząd izbicki myślimy poważnie, aby Wietrzychowice stały się pomnikiem historii. Pomysł nie jest nowy, bowiem ideą prof. Konrada Jażdżewskiego już od 1934 r. było powołanie wieczystego rezerwatu prehistorycznego, chroniącego grobowce kujawskie. Częściowo to się spełnia, bowiem od 2006 roku mamy w Wietrzychowicach Park Kulturowy. Z wielkim szacunkiem pielęgnujemy „kujawskie piramidy”, starsze nawet od tych egipskich. Dbamy o pamięć odkrywcy grobowców w Wietrzychowicach, bowiem szkoła w Bennie przyjęła imię prof. Konrada Jażdżewskiego.
Szczególne podziękowania burmistrz skierował do organizatorów pikniku - Jarosława Pałczyńskiego - prezesa Klubu Turystyki Rowerowej Horyzont z Izbicy Kujawskiej oraz Dariusza Zdzienickiego – dyrektora Miejsko - Gminnego Centrum Kultury w Izbicy Kujawskiej.
- Piknik archeologiczny ma swoją dobra tradycję i co roku przyciąga wielu uczestników – mówi Sławomir Kopyść, członek zarządu województwa. - Park Kulturowy Wietrzychowice to inicjatywa, która ciągle jeszcze wymaga dopracowania i także stworzenia docelowej koncepcji abyśmy mogli cieszyć się tym miejscem i udostępniać je młodzieży i wszystkim tym, którzy zainteresowani są historią. W przyszłej perspektywie unijnej na następne siedem lat m.in. zapisaliśmy rozwój Wietrzychowic.
- Reprezentuję dwie instytucje Fundację Badań Archeologicznych Im. Prof. Konrada Jażdżewskiego i Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi, dwie instytucje, które od samego początku wspierają merytorycznie, organizacyjnie i finansowo rozwój Wietrzychowic - mówi dr Piotr Papiernik. - Trzeba pamiętać, że prof. Konrad Jażdżewski odkrył Wietrzychowice w 1935 roku, czyli od tamtego czasu minęło już 85 lat. Pracowało tu sześć pokoleń archeologów badając najstarsze zabytki architektury w Polsce w postaci monumentalnych grobowców kujawskich zbudowanych w epoce kamienia, ok. 5500 lat temu.
Teraz skupiamy się na opracowaniu prac, które prowadziliśmy od 2009 r. Już wydaliśmy książkę pt. „Źródła archeologiczne w rejonie Parku Kulturowego Wietrzychowice, Tom 1, Prospekcje nieinwazyjne i abiotyczne elementy środowiska geograficznego.” W tych opracowaniach 30. osobowy multidyscyplinarny zespół naukowy będzie przybliżał czasy epoki kamienia.
W cieniu drzew ulokowano stanowiska archeologii doświadczalnej ukazujące życie w wiosce neolitycznej. Można było spróbować swoich umiejętności lepienia glinianych naczyń czy też strzelania z łuku, a także zobaczyć jak dawno temu obrabiano skóry, tkano sieci, wędzono mięso, czy pieczono podpłomyki.
Wśród gości Festynu był syn prof. Konrada Jażdżewskiego z rodziną, wielu samorządowców z gminy Izbica Kujawska, Powiat Włocławski reprezentował Grzegorz Śledziński członek zarządu powiatu.
Kto chciał mógł kupić pamiątkowe kubki, pocztówki, magnesy oraz znaczek turystyczny, a także uzyskać okolicznościowy stempel.
Na scenie koncertowały zespoły: „Orkiestra świętego Mikołaja” oraz „Jar” i „Żniwa”.
O historii monumentalnych grobowców kujawskich zbudowanych w epoce kamienia, ok. 5500 lat temu można było dowiedzieć się z opowieści dr Piotra Papiernika lub też z tablic informacyjnych rozstawionych na ścieżce edukacyjnej.
Ko był głodny mógł się posilić potrawami przygotowanymi przez koła gospodyń wiejskich: KGW Krowice, KGW Pasieczanki i KGW Notecianki z Mchówka.
Festyn został dofinansowany przez Urząd Marszałkowski w Toruniu, Gminę Izbica Kujawska i Fundację Badań Archeologicznych Im. Prof. Konrada Jażdżewskiego.
Tekst i fot. Jolanta Pijaczyńska
Festyn archeologiczny w Wietrzychowicach (2021)