Dożynki Gminno-Parafialne w Smólniku (2021)
Przynieśli do poświęcenia to, co zrodziła ziemia i przetworzył człowiek. Pachnące bochny chleba i misternie uplecione wieńce były symbolem dziękczynienia za plony podczas gminno-parafialnych dożynek gminy Włocławek odbywających się 22 sierpnia w Smólniku.
Uroczystość dożynkowa miała charakter religijny, ludowy i świecki zarazem. Po mszy świętej dziękczynnej celebrowanej w kościele parafialnym św. Bartłomieja w Smólniku przez proboszcza ks. Zbigniewa Jałoszyńskiego i poświęceniu darów, barwny korowód dożynkowy prowadzony przez orkiestrę dętą OSP Kruszyn i poczty sztandarowe z sześciu jednostek OSP działających w gminie Włocławek oraz dwóch kół łowieckich wyruszył na plac przy miejscowej szkole, gdzie uroczyście otwarto Święto Plonów.
Starostami dożynek byli Janina Sidwa i Wiktor Muratow. Janina Sidwa wraz z mężem Stanisławem od 26 lat prowadzi w Zuzałce gospodarstwo rolne o powierzchni 16 hektarów. Wspólnie zajmują się produkcją rolną i zwierzęcą. Wiktor Muratow mieszka w Smólniku. Od 1988 r., wraz z małżonką Henryką prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 14 hektarów. Zajmują się produkcją rolną i zwierzęcą. Obecnie jest sołtysem sołectwa Smólnik.
Gości powitał Zbigniew Reniecki, przewodniczącego Rady Gminy Włocławek. Wśród nich byli m.in. parlamentarzyści - senator Józef Łyczak, poseł Robert Kwiatkowski, członkowie zarządu województwa Aneta Jędrzejewska i Sławomir Kopyść, radny województwa Stanisław Pawlak, starosta włocławski Roman Gołębiewski, samorządowcy z innych gmin powiatu włocławskiego radni powiatu i gminy Włocławek, sołtysi.
Starości dożynek wręczyli wójt Magdalenie Korpolak Komorowskiej chleb, a przedstawiciele 26 sołectw i KGW wieńce i dary dożynkowe.
- Dzisiejszy rolnik, producent żywności to człowiek wykształcony, korzystający z dobrodziejstw nowoczesnych technologii - mówi wójt Magdalena Korpolak-Komorowska. - Ludziom na wsi, którzy wprawdzie kochają tradycję nie wystarcza już obraz siermiężnej wsi z dawnych lat. My samorządowcy musimy dbać o to aby zapewnić mieszkańcom naszej gminy nowoczesną infrastrukturę, czyli dobre i oświetlone drogi oraz wodę i kanalizację - to tylko elementy podstawowe. Mieszkańcy gminy chcą mieć także dobrze wyposażone, na miarę 21 wieku szkoły, chcą zapewnienia opieki dla dzieci w żłobku i przedszkolu i dostępu do kultury. W ostatnich trzech latach we wschodniej części gminy, tu gdzie odbywają się dożynki przebudowaliśmy kilkanaście kilometrów dróg, powstało boisko wielofunkcyjne, modernizujemy stacje uzdatniania wody w Smólniku. Rozpoczęliśmy proces związany z budową nowoczesnego centrum integracji wiejskiej w Smólniku. To tylko przykład naszego samorządowego działania, które przyspieszyło rozwój naszej gminy.
Smólnik to malownicza miejscowość położona w centrum wschodniej części Gminy Włocławek. Atutem tych okolic jest przyroda, a co za tym idzie przepiękne krajobrazy. Dlatego też Zielona Szkoła w Smólniku cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Dzieci i młodzież poznają okoliczną faunę i florę oraz wyjątkowe pomniki przyrody. Unikatowym w skali światowej jest Jezioro Gościąż, które od 2001 roku jest rezerwatem przyrody nieożywionej. Okolice Smólnika mają również bogatą historię. Takim szczególnym rejonem jest Migdalszczyzna, gdzie miały miejsce tragiczne wydarzenia w czasie II wojny światowej. Na terenie Smólnika działa Ludowy Zespół Sportowy „Victoria” oraz Uczniowski Klub Sportowy „Start”. Wizytówką kulturalną tych stron jest Zespół Folklorystyczny Smólnik.
Po zakończeniu części oficjalnej przyszedł czas na zabawę. Jako pierwsze wystąpiły zespoły lokalne. Koncert dała orkiestra dęta OSP Kruszyn pod batutą Miłosza Kierzkowskiego. Można był obejrzeć występy teatrzyku dziecięcego „Kruszynka" prowadzonego przez Julię Skowrońską. Śpiewały zespoły folklorystyczne: „Kruszynioki", „Łęgowianie" i „Smólnik". Zagrał zespół muzyczny „MaGro".
Wieczorem odbył się LIZA & GYPSY SHOW. Ze sceny popłynęły rytmy romskie wykonaniu Lizy Kotlyarenko, gwiazdy cygańskiej muzyki. Artystka, śpiew, taniec i barwne stroje zdobyły serca publiczności i wiele gromkich oklasków.
Koła gospodyń wiejskich z terenu gminy Włocławek: „Fajne Babki z Józefowa”, KGW Kruszyn, Telążna Leśna, Modzerowo, Skoki-Dęby, „Retro” z Wistki Królewskiej, KGW Warząchewka Polska, KGW „Bzówki” z Modzerowa, KGW Dobra Wola oraz Koło Nowoczesnych Gospodyń „Dziewanna” z Pinczaty przygotowały wiele kulinarnych pyszności, które każdy chętny mógł skosztować.
Dzieci mogły bawić się z animatorami na pełnym atrakcji placu zabaw. Dorosłych zachęcano do spisania się w punkcie Narodowego spisu powszechnego oraz do szczepień przeciw Covid-19 w mobilnym punkcie szczepień. Stoiska promocyjno-informacyjne wystawiły LGD Dorzecza Zgłowiączki, KRUS oraz Centrum Edukacji Ekologicznej.
Dożynki w Smólniku 2021
Dożynki w Smólniku 2021 cz.2