Dożynki w Lubieniu Kujawskim 2021
Dla ludzi związanych z ziemią i jej plonami, dożynki są najważniejszym świętem w roku. Niosą one ze sobą przesłanie, które wyraża wdzięczność za otrzymane plony z pól, sadów, ogrodów i lasów oraz prośbę o obfite zbiory w kolejnym roku. Dożynki w Lubieniu Kujawskim to także czas zabawy i koncertów. Wystąpili Andre, DEJW i Golec uOrkiestra.
Gminno-Parafialne Dożynki rozpoczęły się mszą św. w zabytkowym, zaprojektowanym przez warszawskiego architekta Artura Goebela kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubieniu Kujawskim, gdzie dziękowano za tegoroczne plony. Ludowe przysłowie mówi „kto w lecie nie zbiera, w zimie głodem przymiera." Obfite dary ziemi i wieńce dożynkowe poświęcił ks. proboszcz Dariusz Sieczkowski. Starostą dożynek był Robert Gawłowski, starościną Elżbieta Nowak.
Elżbieta Nowak prowadzi z mężem Przemysławem gospodarstwo rolne o powierzchni 75 ha w Nowej Wsi. Specjalizują się w produkcji roślinnej, jednak główną gałęzią jest produkcja mleka. Są rodzicami dwóch synów.
Robert Gawłowski ma 37 lat, wykształcenie wyższe. Razem z żoną prowadzą gospodarstwo rolne o pow. 55 ha we wsi Wola Olszowa. Specjalizują się w produkcji roślinnej. Mają dwoje dzieci.
Korowód dożynkowy
Prowadzony przez poczty sztandarowe OSP, przy dźwiękach Orkiestry Staromiejskiej ze Starego Miasta barwny korowód dożynkowy dotarł na plac przy Zespole Placówek Oświatowych, gdzie odbywały się uroczystości. Na ręce gospodarzy burmistrza Marka Wilińskiego, przewodniczącego rady miejskiej Marka Małachowskiego i ks. Dariusza Sieczkowskiego przekazano dary. Piękne wieńce przygotowały sołectwo Narty-Piaski, sołectwo Kobyla Łąka, KGW „Gliznowianki”. Kosz z warzywami i owocami przekazał Rodzinny Ogród Działkowy „Sasanka” w Lubieniu Kujawskim.
Tradycyjnie podzielono się chlebem i zaprezentowano wieńce dożynkowe zrobione ze zbóż oraz kwiatów i ziół.
Wśród wielu gości byli m.in. Sławomir Kopyść – członek zarządu województwa, starosta włocławski Roman Gołębiewski, przewodniczący rady powiatu Zygmunt Wierzowiecki, burmistrz Chodcza Jarosław Grabczyński, przedstawiciele parlamentarzystów, radni powiatu oraz gminy Lubień Kujawski, sołtysi.
- Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika, to radość i odpoczynek po ciężkiej pracy – mówi burmistrz Lubienia Kujawskiego Marek Wiliński. - W tym roku plony nie są rekordowe, to skutek suszy na przełomie maja i czerwca. Żniwa się przeciągnęły za sprawą deszczowej pogody w sierpniu. Jeszcze dziś można gdzieniegdzie spotkać nie zebrane zboże. Na szczęście omijały nas klęski wywołane przez powódź, gradobicia i nawałnice niweczące pracę rolnika.
Nasze lokalne gospodarstwa, umiejętnie korzystając z możliwości jakie stwarzają m.in. fundusze unijne unowocześniają się, rolnicy podnoszą kwalifikacje, a produkowane towary umożliwiają skuteczną konkurencję na najbardziej wymagających rynkach.
Samorząd Lubienia Kujawskiego przywiązuje ogromną wagę do rozwoju lokalnego rolnictwa. Od lat nie podwyższa podatku rolnego, który jest jednym z najniższych w województwie. Na wsiach zrealizowano wiele inwestycji: przebudowano drogi, odnowiono remizy strażackie, wybudowano place zabaw. Mieszkańcy mogli uzyskać wsparcie do instalacji fotowoltaicznych oraz przydomowych oczyszczalni ścieków.
Zaproszeni goście z uznaniem odnieśli się do dokonań samorządu Lubienia Kujawskiego. Podkreślano szybki rozwój gminy.
Koncerty i zabawa
Wspólne biesiadowanie umilały koncerty zespołów Andre, DEJW. Najwięcej fanów zgromadził występ gwiazdy wieczoru, znanego i lubianego zespołu Golec uOrkiestra. Występ braci Golców to wulkan energii, który udzielił się licznie zgromadzonej publiczności.
Koła Gospodyń Wiejskich: „Gliznowianki” i Kaliska oraz OSP Krzewie przygotowały smaczne potrawy, które każdy uczestnik mógł degustować. Chętnych nie brakowało, każdy najadł się do syta. Swoje stoiska wystawiła Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza, na których częstowano potrawami z wieprzowiny.
Wiele atrakcji dedykowano najmłodszym. Dzieci miały do dyspozycji wielkie wesołe miasteczko, zabawy z animatorami, mogły brać udział w wielu ciekawych konkursach i zdobywać nagrody.
W mobilnych punktach, można było zaszczepić się przeciw Covid-19, a zachęcano do tego rozdając specjalne wydanie okolicznościowej gazety, ponadto spisać się w Narodowym, powszechnym spisie ludności i mieszkań oraz zarejestrować się jako dawca szpiku kostnego.
Organizatorami dożynek był Urząd Miejski w Lubieniu Kujawskim i firma Novatek Green Energy, odpowiadająca za sprzedaż gazu płynnego (LPG).
Dożynki w Lubieniu Kujawskim 2021r cz.1 obrzędowa
Dożynki w Lubieniu Kujawskim 2021r. cz.2 Koncerty i zabawa