Kultura przez duże „K”, czyli Piknik strażacki w Kowalu
Dariusz Kordek, The Ukrainian Folk, Krzysztof Daukszewicz i zespół Tourklezz bawili uczestników Pikniku Strażackiego w Kowalu.
W niedzielę 15 sierpnia przy Centrum Społeczno-Kulturalnym sąsiadującym z pięknym parkiem im. Leona Stankiewicza kowalanie bawili się na 19 Pikniku strażackim. Był on inny pod wieloma względami od tych wcześniejszych organizowanych na stadionie miejskim. W tym roku odbywał się pod dwoma pod hasłami „Kowal dziękuje za światłowód" oraz „Szczepimy się w Kowalu”. Ze względu na kolejną fale koronawirusa był też kameralny.
- W połowie sierpnia zakończona została, trwająca rok budowa światłowodu dla Kowala. Daje ona możliwość podłączenia do światłowodu 951 budynków, w których znajduje się 1029 lokali mieszkalnych – informuje burmistrz Eugeniusz Gołembiewski. - Światłowód jest w całości ułożony w ziemi, a pierwotnie w ten sposób miały być ułożone tylko trzy kilometry. Pozostałą część instalacji planowano powiesić na słupach energetycznych, bo jest to o wiele prostsze i tańsze. Tak się nie stało. Do tej wielkiej inwestycji budżet Miasta Kowala nie dołożył nawet złotówki. Światłowód w Kowalu budowany był pod auspicjami Ministerstwa Cyfryzacji, w ramach Programu Operacyjnego „Polska Cyfrowa 2” - za pieniądze Unii Europejskiej oraz ze środków własnych inwestora, którym jest spółka INEA S.A., obecnie Fiberhost S.A.
Na scenie wystąpili Dariusz Kordek, aktor teatralny i filmowy śpiewający swoje stare i nowe piosenki, a także The Ukrainian Folk - formacja folk-rockowa, która powstała we Lwowie w 1990 r. prezentująca ukraińskie piosenki ludowe we własnej aranżacji oraz utwory własnej kompozycji. Wiele śmiechu wśród publiczności wywołał reczital Krzysztofa Daukszewicza, jednego z najbardziej znanych i uwielbianych polskich satyryków, którego można oglądać w już kultowym „Szkle kontaktowym" w TVN24. Kolejny koncert, który można było wysłuchać, a też razem pośpiewać z artystami to występ zespołu Tourklezz, który zagrał tradycyjne melodie żydowskie i współczesne opracowania muzyki klezmerskiej, a także utwory polskie, niemieckie i rosyjskie.
- Układając program tegorocznego Pikniku Strażackiego chciałem, tym, którzy przyjmą zaproszenie- sprawić przyjemność obcowania z Kulturą przez duże K – mówi Eugeniusz Gołembiewski, burmistrz Kowala. - Dla mnie wielką gwiazdą nie tylko tej imprezy jest wybitny, ale też zabawny Artysta- pieśniarz i satyryk Krzysztof Daukszewicz. W Jego utworach jest zawsze wiele trafnych, ale i bolesnych refleksji o nas i naszej Ojczyźnie. Ballada „I to jest mój kraj" pochodzi sprzed bardzo wielu lat, ale jej słowa i przesłanie ciągle są aktualne.
Artyści, których można było oglądać i słuchać w Kowalu są dowodem na to, że kultura przez duże „K” wcale nie musi być zarezerwowana tylko i wyłącznie dla bogatych i tych będących na świeczniku. Do królewskiego miasta mógł przyjechać każdy, kto lubi taki repertuar, więc byli tu mieszkańcy Włocławka, z pobliskich gmin, a również goście z Łodzi i Warszawy.
W trakcie Pikniku Strażackiego można było zaszczepić się przeciw Covid-19. Do wyboru były dwie szczepionki: jednorazowa Johnson & Johnson oraz Pfizer – proponowana m.in. dla młodych ludzi. Działał też punkt spisowy, więc kto nie spisał się wcześniej mógł uzyskać pomoc urzędników.
Dzieci mogły bawić się w wesołym miasteczku, które stanęło z drugiej strony budynku Centrum Społeczno-Kulturalnego.
Na piknik, jak co roku zaprosili mieszkańców Burmistrz i Rada Miasta Kowal.
Piknik strażacki w Kowalu (2021)