Jubileusz obchodzony uroczyście. 20 lat temu nadano imię szkole w Zgłowiączce
W Zgłowiączce, 17 czerwca odbyła się uroczystość 20. lecia nadania Szkole Podstawowej imienia Tadeusza Kościuszki - Naczelnika powstania narodowego, wodza kosynierów i sławnego w całym świecie bojownika o wolność.
Upłynęło 20 lat od chwili, gdy ówczesny dyrektor szkoły Wincenty Sieradzki otrzymał z rąk Burmistrza Gminy i Miasta Lubraniec akt nadania szkole imienia. Uczniowie po raz pierwszy złożyli wówczas uroczyste ślubowanie na sztandar z wizerunkiem Patrona i zaśpiewali szkolny hymn sławiący historię Zgłowiączki i czyny Tadeusza Kościuszki.
Postać Tadeusza Kościuszki upamiętniona na kamiennym cokole wpisała się w historię wsi jeszcze w czasach przedwojennych. W 1917 roku dzięki staraniom miejscowego społeczeństwa, przy dużym zaangażowaniu właścicieli wsi Jadwigi i Stefana Borzymów oraz ówczesnego proboszcza wzniesiono w Zgłowiączce pomnik Tadeusza Kościuszki. Był to hołd dla wielkiego bohatera z okazji 100- ej rocznicy jego śmierci .
Gdy kilka lat później w 1929 r. w Zgłowiączce powstała szkoła wielki wódz, bohater dwóch narodów stał się dla jej uczniów wzorem miłości do Ojczyzny i niekwestionowanym autorytetem.
W okresie II wojny światowej działalność szkoły została zawieszona, hitlerowcy zamordowali jej pierwszego kierownika Bolesława Sobczaka oraz nauczyciela Tadeusza Miziarskiego, w obozie w Dachau zginął także związany ze Zgłowiączką ksiądz Wincenty Eliasz. Pomnik Kościuszki również został zniszczony.
Po zawierusze wojennej ocalał gmach szkoły i uczniowie już w 1945r. wrócili do klas. Jednak na powrót Naczelnika na kamienny cokół w centrum wsi przyszło mieszkańcom Zgłowiączki czekać wiele lat.
Dopiero w 2001 r. pomnik Tadeusza Kościuszki został odbudowany w oparciu o zachowane pamiątki, fotografie i wspomnienia mieszkańców. W prace Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika Tadeusza Kościuszki zaangażowali się mieszkańcy Zgłowiączki, druhowie OSP oraz przedstawiciele szkoły. W nagrodę za efektywną pracę z dziećmi, ich godne przygotowanie do życia w społeczeństwie i dla społeczeństwa szkoła otrzymała imię Tadeusza Kościuszki .
Historia zatoczyła koło, czyny i postawa wielkiego bohatera na powrót stały się dla uczniów zgłowiączkowskiej szkoły wyznacznikiem patriotyzmu, kultywowania tradycji, społecznej wrażliwości i tolerancji oraz szacunku dla drugiego człowieka. Ukierunkowały nadrzędne cele i priorytety pracy szkoły.
Jubileusz poświęcony został Patronowi - Tadeuszowi Kościuszce, ale także wszystkim tym, którzy budowali tradycje szkoły – kolejnym kierownikom i dyrektorom, nauczycielom, uczniom i rodzicom, sponsorom i przyjaciołom. Wzięli w nim udział przedstawiciele organu prowadzącego szkołę i władz samorządowych, mieszkańcy Zgłowiączki, druhowie OSP w Zgłowiączce i Siemnówku, a także uczniowie, rodzice i nauczyciele.
20 - lecie nadania imienia to doniosły moment wart chwili refleksji i wspomnień, ale też optymistycznego spojrzenia w przyszłość z nadzieją na dalszy rozwój szkoły. Jest ona przecież od kilkudziesięciu lat ważną i nieodzowną częścią lokalnej rzeczywistości.
Jubileusz obchodzony uroczyście. 20 lat temu nadano imię szkole w Zgłowiączce