Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Nabór do orkiestry dętej OSP Kruszyn. Fotoreportaż

Nabór do orkiestry dętej OSP Kruszyn.  Nietypowa lekcja muzyki i tańca

Nabór do orkiestry dętej OSP Kruszyn.   Nietypowa lekcja muzyki i tańca

Orkiestra dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Kruszynie poszukuje młodych do nauki gry na instrumentach oraz do nauki tańca.

W Zespole Szkół w Kruszynie  dzięki uprzejmości dyrektora  Andrzeja Nowackiego strażacy ochotnicy, aby zachęcić młodych   zorganizowali  nietypową, pokazową lekcję muzyki i tańca dla uczniów klas 4,5,6 kruszyńskiej podstawówki. Razem z prezesem kruszyńskiej OSP Romanem Gołębiewskim do szkoły zawitali: Tomasz Tuszyński, kapelmistrz orkiestry dętej OSP w Kruszynie wraz z kilkoma młodymi członkami orkiestry, oraz Paulina Tokarska – instruktorka tańca wraz z dwiema mażoretkami: Martą Błaszczyk i  Martyną Waligórską, uczennicami miejscowej szkoły.

Tomasz Tuszyński mówił o  instrumentach dętych  blaszanych i drewnianych oraz perkusyjnych.  Później orkiestra zagrała trzy znane utwory.   

Tomasz Tuszyński,  który ma, wraz z orkiestrą OSP w Kruszynie  na swoim koncie już dwie płyty i przygotowuje trzecią twierdzi, że nawet dzieci potrafią grać w orkiestrze, wystarczy tylko stworzenie  im  możliwości  nauki gry. Kapelmistrz wie, co mówi, bo  wychował już nie jednego młodego muzyka, a wielu z nich to uczniowie szkoły w Kruszynie.
Paulina  Tokarska wraz z mażoretki  pokazała prostą choreografię do muzyki marszowej. Do tańca z pomponami zaprosiła kilka osób z widowni. Do bycia mażoretką wystarczy poczucie rytmu, uśmiech na twarzy  i ciężka systematyczna praca – mówiła.   

- Orkiestra dęta w Kruszynie ma długoletnią tradycję, powstała w 1948 roku. Jej założycielami byli: Bartłomiej Sieradzki, Stanisław Świerczyński, Henryk Skowroński, Stanisław Miądlikowski, ks. Stanisław Domagała. Pierwszym kapelmistrzem był  Władysław Rycha – mówi Roman Gołębiewski. -  My tą tradycję kontynuujemy. Zależy nam, aby pozyskać młodych ludzi do OSP, do orkiestry i zespołu mażoretek.  Wprawdzie te tańczą  dopiero od 2009 roku, ale zespół ma już za sobą  wiele występów i osiągnięć.

- Zależy nam by integrować środowisko lokalne i poszerzać kulturę muzyczną – mówi Tomasz Tuszyński.  - Muzyka towarzyszyła człowiekowi od zarania dziejów, i truizmem jest mówienie, że łagodzi obyczaje.   Dajemy młodym szanse nieodpłatnej nauki, zapewniamy instrumenty i stroje galowe.

Na zakończenie spotkania strażacy zaprezentowali na boisku szkolnym swój wóz bojowy. Zaprosili też na kolejne spotkania tych, którzy podejmą decyzję o  podjęciu nauki w zespole muzycznym lub tanecznym
ZDJĘCIA W GALERII (album Gmina Włocławek)

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 175

Gazeta Aleksandrowska nr 214

Gazeta Ciechocińska nr 166

Ziemia michałowska nr 356

Najnowsze Video