Badania archeologiczne w Wietrzychowicach
Kolejny sezon badań archeologicznych w rejonie Parku Kulturowego Wietrzychowice gm. Izbica Kujawska rozpoczął się 6 sierpnia br.
Badania archeologiczne w Wietrzychowicach
Kolejny sezon badań archeologicznych w rejonie Parku Kulturowego Wietrzychowice gm. Izbica Kujawska rozpoczął się 6 sierpnia br.
Prace, tak jak w latach poprzednich prowadzone są przez Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi oraz Fundację Badań Archeologicznych Imienia Profesora Konrada Jażdżewskiego. W czasie badań, które potrwają 6 tygodni realizowane jest szereg zadań. Do najważniejszych należy rozpoznanie osad budowniczych „kujawskich piramid” oraz prace mające na celu odnalezienie kolejnych grobowców, prawdopodobnie istniejących w najbliższym sąsiedztwie lasu w Wietrzychowicach.
Badania prowadzone są w ścisłej współpracy z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Izbicy Kujawskiej, a ich pomyślny rozwój jest możliwy dzięki życzliwości i wszechstronnej pomocy społeczności miasta i gminy Izbicy Kujawskiej.
Przy wykopaliskach pracę znalazło ponad 20 osób, głównie studenci i osoby bezrobotne mieszkające w najbliższej okolicy.
Warto nadmienić, że w kwietniu br., w ramach projektu finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pt. „Źródła archeologiczne w rejonie Parku Kulturowego Wietrzychowice”, łódzcy archeolodzy przeprowadzili badania terenowe, których celem jest odtworzenie sieci osadniczej z czasów przedhistorycznych na obszarze 70 kmkw, w którego centrum znajdują się słynne na całą Europę grobowce w Wietrzychowicach. Nad całością projektu, który zakończy się otwarciem w MGOK w Izbicy Kuj. wystawy prezentującej wyniki badań wykopaliskowych wykonanych w rejonie Wietrzychowic w latach 2011-2013, patronat honorowy sprawuje Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki.
W ramach projektu „Źródła archeologiczne w rejonie Parku Kulturowego Wietrzychowice” wykonywane są badania z różnych dziedzin nauki, na podstawie których będzie możliwe stworzenie pełnego katalogu obiektów archeologicznych, niezbędnego dla zapewnienia odpowiedniego poziomu i zakresu ochrony dziedzictwa kulturowego w rejonie Wietrzychowic, w tym przede wszystkim cmentarzyska z młodszej epoki kamienia. Obok zadań archeologicznych zaplanowano prace geofizyczne, geochemiczne połączone z analizą sedymentologiczną oraz fotografię lotniczą, a także szczegółową kwerendę danych archiwalnych. Badania te są kontynuacją wykopalisk profesora Konrada Jażdżewskiego z lat 30 i 60-tych ubiegłego wieku oraz stanowią część studiów nad osadnictwem młodszej epoki kamienia w rejonie Wietrzychowic prowadzonych przez Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi pod kierunkiem dra Piotra Papiernika, od 2009 roku.
W ramach omawianego projektu przewidziano również szereg wydarzeń społecznych prezentujących uzyskane wyniki. Szczególną wagę ma zaplanowane na 6 września 2014 roku spotkanie ze społecznością Izbicy Kujawskiej i szerzej województwa kujawsko-pomorskiego oraz z polskim środowiskiem naukowym, które będzie częścią obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa. Z tej okazji zaplanowano w siedzibie Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Izbicy Kujawskiej otwarcie wystawy archeologicznej podsumowującej realizację projektu i prezentującą wyniki badań wykopaliskowych wykonanych w rejonie Wietrzychowic w latach 2011-2013.
BL
fot. Adam Myrta