Dwór Orpiszewskich pięknieje
W zabytkowym dworze Orpiszewskich nadal trwają prace restauracyjne.
Dwór Orpiszewskich pięknieje
Mija trzeci rok, od czasu kiedy Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zakupiło, z środków województwa kujawsko-pomorskiego zespół dworsko-parkowy w Kłóbce, w gminie Lubień Kujawski. Od tego czasu wiele się zmieniło. Pisaliśmy o tym w czerwcowym wydaniu gazety „Tu i Teraz”
W zabytkowym dworze Orpiszewskich nadal trwają prace restauracyjne. W odnowionym budynku znajdzie swoją siedzibę przyszłe muzeum dokumentujące kulturowe i patriotyczne tradycje kujawskiej szlachty.
Kłóbka została włączona do kujawsko-pomorskiego szlaku Fryderyka Chopina. Dawny dwór istniejący od XV wieku zmieniający swoje oblicze i właścicieli, m.in Godziembów, Kłobskch herbu Pomian, Boczkowskich, Komeckich herbu Ślepowron i od 1822 do 1945 roku Orpiszewskich stanowi wraz parkiem oraz neogotyckim kościołem z końca XIX wieku i odtworzoną dawną wsią kujawską w Kujawsko- Dobrzyńskim Parku Etnograficznym, otwartym w 1993 roku spójny układ przestrzenny.
Powstaje muzeum, chyba jedyne w Polsce, które daje pełny obraz wsi szlacheckiej i chłopskiej z dawnej epoki w miejscu autentycznym, zamieszkanym przez wieki przez kolejne pokolenia.
W tegorocznym budżecie województwa na odbudowę dworu w Kłóbce zarezerwowano ponad 4,7 mln złotych. Przed zimą w budynku zakończą się zewnętrzne prace budowlane i zostaną zamontowane okna i drzwi. Zaraz potem ekipa remontowa rozpocznie prace wewnątrz: kładzenie tynków i montaż stolarki oraz ogrzewania. W przyszłym roku rozpocznie się zagospodarowywanie i odtwarzanie walorów estetycznych parku okalającego dwór.