Zaczarowana noc
Dawne, obchodzone niegdyś przez Słowian święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości było tematem spektaklu, który odbył się nad Jeziorem Długie.
Zaczarowana noc
Dawne, obchodzone niegdyś przez Słowian święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości było tematem spektaklu, który odbył się nad Jeziorem Długie.
Na plażę gminną, późnym wieczorem 22 czerwca br., ku zaskoczeniu organizatorów, licznie przybyli nie tylko mieszkańcy gminy Izbica Kujawska, ale także turyści wypoczywający w naszym regionie.
W tym dniu wystąpili chłopcy i dziewczęta z Zespołu Pieśni i Tańca „KUJAWY” z Włocławskiego Centrum Kultury. Rodzajowy obrazek z życia dawnej społeczności, także izbickiej, bo starsze pokolenie jeszcze dobrze pamięta chociażby puszczanie wianków - wpisał się w klimat tej zaczarowanej nocy. Nie obyło się bez wróżb, skakania przez ogień i szukania kwiatu paproci. Widowisko przygotował główny choreograf Zespołu Maciej Mielczarski.
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Izbicy Kujawskiej, który był organizatorem tego wydarzenia kulturalnego ogłosił także konkurs na wianek świętojański. Dziewczęta, które samodzielnie wykonały wianek otrzymały nagrody.
- Dawne zwyczaje i obrzędy odchodzą w niepamięć, dlatego chcieliśmy nawiązać do owych starych rodzimych tradycji – mówi Adam Myrta. – Przypomnieć, szczególnie młodym, że takie zwyczaje pielęgnowano także na naszym terenie. Może nie wszystkim podoba się taki rodzaj spędzania wolnego czasu, ale naszą rolą jest także chronienie przed zapomnieniem tego co było. Mile zaskoczeni byliśmy tak dużym uczestnictwem społeczeństwa w tej imprezie. Dlatego też będziemy chcieli kontynuować ją w kolejnych latach, w wzbogaconej formie.
Inicjatywę MGOK docenił izbicki samorząd dofinansowując widowisko. Natomiast nagrody dla uczestników konkursu ufundowało Stowarzyszenie LGD Dorzecza Zgłowiączki oraz izbicki Ośrodek Kultury.
Fot. Bogdan Brzeziński