Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Promocja książki Christiana Medarda Manteuffla

Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. Z. Arentowicza we Włocławku zapraszają na promocję książki Christiana Medarda Manteuffla „Dolina Fosylii. Polscy twórcy w krajobrazie niemieckiej literatury”.

Promocja książki Christiana Medarda Manteuffla

Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. Z. Arentowicza we Włocławku zapraszają na promocję książki Christiana Medarda Manteuffla „Dolina Fosylii. Polscy twórcy w krajobrazie niemieckiej literatury”.
Promocja odbędzie się 16 maja, o godz. 18.00 w Brzeskim Centrum Kultury przy ul. Narutowicza 15
Wstęp wolny.

Christian Medardus Manteuffel, właściwie Krystian Medard Czerwiński urodził się w Brześciu Kujawskim (1938r.).  W roku 1954 rozpoczął naukę w miejscowym Technikum Celulozowo - Papierniczym i wraz z matką przeniósł się do Włocławka. W 1959 r. poślubił swoją szkolną miłość, Kamę. W 1962 r. przenosi się do Boruszowic na Śląsku a następnie do Świecia, gdzie rozpoczął pracę jako główny dyspozytor w Zakładach Celulozy i Papieru. W 1988 r. z powodu skomplikowanego schorzenia serca wyjechał do Niemiec i przyjął obywatelstwo niemieckie (bez zrzeczenia się obywatelstwa polskiego) z rodowym nazwiskiem matki: Manteuffel. W Niemczech przeszedł operację i długą rekonwalescencję.
Od 2005 roku dzieli miejsce zamieszkania między Szwabią i Kujawami (Ciechocinek).

Działalność literacka przed wyjazdem:
Debiut w roku 1962 w bydgoskim czasopiśmie kulturalnym ”Pomorze”, a następnie sporadyczne publikacje (wiersze i opowiadania) w czasopismach literackich; 1968 zbiór opowiadań „Stemplowanie siwych koni” (LSP); do ogłoszenia „stanu wojennego” w redakcji opozycyjnego czasopisma bydgoskiego „Wolne Związki” (liczne felietony, artykuły, wiersze, także w innych czasopismach: „Bratniak”, „Solidarność”); 1981 wybór wierszy dokonany przez Dariusza Kobzdeja  w konspiracyjnym wydaniu Almanachu Poezji Odnowy (Wydawnictwo im. Gen. Nila Fieldorfa).
Po wyjeździe: Członkostwo „Else-Lasker-Schüler-Gesellschaft e.V“, 10.2003 forum wyjazdowe stowarzyszenia we Wrocławiu w 70 rocznicę hitlerowskiej akcji palenia książek (prowadzenie – Władysław Bartoszewski).
Publikacje prasowe:
• Przed 1988: „Pomorze”, „Fakty i Myśli”, „Rzeczywistość”, „Tygodnik Kulturalny”, „Po Prostu”, „Współczesność”, „Solidarność”, „Bratniak”, „WOLNE ZWIĄZKI”.
• Po 1989 (w Polsce): „Akant”, „Ciechanowskie Zeszyty Literackie”, „Gazeta Kulturalna”, „Midrasz”, „Odra”, „Okolica Poetów”, „Patos”, „Pobocza”, „Poezja Dzisiaj”, „Pogranicza”, „Przegląd Powszechny”, Protokół Kulturalny”, „Temat”, „Latarnia Morska”, „Tytuł”, „Zeszyty Poetyckie”, „Znaj”.
• W Niemczech (niemieckojęzyczne): „Der Literat”, „Die Brücke”, „Rabenflug”.
• W prasie polonijnej: „Przegląd Polski” - USA, „Zarys” - Niemcy, „Recogito” - Francja, „Jupiter” - Austria, „Nad Wilią” - Litwa  
   Kilka zbiorów (poezja, esej i proza) wydanych przez macierzystą MBP we Włocławku i „TEMAT” w Bydgoszczy. W Niemczech zbiór wierszy w tłumaczeniu na niemiecki „Gedichte aus den Scheidewegen” („Mensch-und-Wort-Verlag” Köln). We wszystkich zbiorach i publikacjach w kraju i zagranicą podkreśla swój związek z Brześciem Kujawskim i z Ziemią Kujawską.
TWÓRCA ZIEMI BRZESKIEJ.

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 175

Gazeta Aleksandrowska nr 214

Gazeta Ciechocińska nr 166

Ziemia michałowska nr 356

Najnowsze Video