Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Festyn archeologiczny w Biskupinie

Polsce Piastów będzie poświęcony XVIII Festyn Archeologiczny w Biskupinie, który rozpocznie się w najbliższą sobotę (15 września). To propozycja dla wszystkich, którzy interesują się archeologią i historią oraz wspaniałymi i dramatycznymi losami pierwszej dynastii polskich władców. Honorowy patronat nad imprezą objął marszałek Piotr Całbecki.

Festyn archeologiczny w Biskupinie

Polsce Piastów będzie poświęcony XVIII Festyn Archeologiczny w Biskupinie, który rozpocznie się w najbliższą sobotę (15 września). To propozycja dla wszystkich, którzy interesują się archeologią i historią oraz wspaniałymi i dramatycznymi losami pierwszej dynastii polskich władców. Honorowy patronat nad imprezą objął marszałek Piotr Całbecki.

 - Temat tegorocznej edycji festynu to strzał w dziesiątkę, Muzeum Archeologiczne w Biskupinie leży bowiem na Szlaku Piastowskim, jednej z najbardziej rozpoznawalnych marek turystycznych w Polsce. Wszystkich gości zachęcam też do zwiedzenia ciekawej wystawy „Tajemnice Góry św. Wawrzyńca”, poświęconej pradziejom okolic Chełmna. Prezentowane na niej wyniki wieloletnich badań archeologicznych, to kolejny dowód na to, że ziemie Kujaw i Pomorza kryją wielki skarb, bogate dziedzictwo kulturowe i historyczne – mówi marszałek Piotr Całbecki.  

W ramach festiwalu, w ciągu dziewięciu dni (15-23 września), codziennie odbywać się będą inscenizacje słowno-muzyczne dotyczące dynastii piastowskiej połączone z walkami wojów. Jedna będzie dotyczyła burzliwej historii panowania Bolesława Chrobrego zakończonej koronacją, a druga ukaże zjazd zjednoczeniowy książąt w Gąsawie w 1227 roku i dramatyczne wydarzenia związane ze śmiercią Leszka Białego. Liczne prezentacje poświęcone będą zajęciom mieszkańców Biskupina i okolic w różnych okresach czasu – sposobów zdobywania pożywienia, budowy domów, wytwarzania narzędzi, naczyń glinianych, tkanin, ozdób i szklanych paciorków.

Po raz pierwszy zwiedzający zobaczą zrekonstruowaną wioskę wczesnopiastowską Stari Biskupici składającą się z czternastu chat. Obiekt ten zrekonstruowany przez specjalistów z Wolina tworzy niepowtarzalną atmosferę dla zespołów muzycznych, prezentacji zapomnianych obrzędów i różnorodnych zajęć mieszkańców we wczesnym średniowieczu. Z pewnością nie tylko panie zainteresują barwne pokazy mody i biżuterii wczesnośredniowiecznej, a smakowite dania kuchni słowiańskiej skuszą zapewne niejednego gościa.

Atrakcyjną formą edukacyjną będą niecodzienne warsztaty nauki pisania głagolicą, wykonywania marzanny, świętojańskich wianków, wieńców dożynkowych czy opanowania tanecznych kroków tańców średniowiecznych. Warsztaty taneczne prowadził będzie zespół „Comhlan” i „Lutaś” z Białorusi,  grał będzie „Percival”, a „Ostrovia” pokaże także jak wykonywano instrumenty muzyczne.

 W wydawanej codziennie bezpłatnej „Gazecie Biskupińskiej” będzie można znaleźć plan rezerwatu i aktualny program. Zajmujące eseje, artykuły popularnonaukowe, a także ciekawostki będą przedstawiały tematykę festynową. W pawilonie muzealnym na wystawie „Tajemnice Góry Świętego Wawrzyńca” zwiedzających zachwycą piękne zabytki, plon wieloletnich badań wykopaliskowych badaczy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W ciekawych aranżacjach,  przy dźwiękach z pól i lasów, będzie można poznać opowieść o pasjonujących dziejach okolic Chełmna z czasów poprzedzających lokację tego miasta.

Do udziału w licznych konkursach z nagrodami animatorzy zapraszają dzieci, młodzież i dorosłych. Niebanalną wiedzę będzie można uzyskać podczas prezentacji rękodzielników z Polski, Litwy, Węgier, Białorusi, Niemiec i Holandii.

Szczegółowy program na stronie internetowej www.biskupin.pl
W inauguracji festynu weźmie udział wicemarszałek Edward Hartwich.
Organizatorem XVIII Festynu Archeologicznego są Muzeum Archeologiczne w Biskupinie (instytucja kultury Urzędu Marszałkowskiego) oraz Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 175

Gazeta Aleksandrowska nr 214

Gazeta Ciechocińska nr 166

Ziemia michałowska nr 356

Najnowsze Video