Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Twórcy nagrodzeni

Od kiedy dworzec w Aleksandrowie Kujawskim zabłysnął znowu blaskiem wyremontowanych pomieszczeń, stał się popularnym miejscem organizowania rozmaitych wydarzeń o charakterze lokalnym i powiatowym. 28 grudnia 2017 r. w sali kolumnowej odbyła się gala wręczenia nagród dla twórców z powiatu.

Przybyłych powitał starosta Dariusz Wochna i podkreślił, że działalność ludzi kultury jest dumą dla władz powiatu, zauważalnym przejawem aktywności społecznej i czynnikiem pobudzającym dla rozwoju pasji artystycznych i postaw społecznych wrażliwych na wytwory sztuki.
Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechnienia i ochrony kultury Kapituła nagród w osobach starosty Dariusza Wochny, Wojciecha Marjańskiego i Lidii Kulpy postanowiła uhonorować: Katarzynę Rynarzewską w dziedzinie twórczości artystycznej, Barbarę Kawczyńską, Kaję Potrzebską i siostrę Noemi – Alicję Wojtanowską w zakresie upowszechniania i ochrony kultury. Każdej z osób przyznano nagrodę pieniężną w wysokości tysiąca złotych. Protokół Kapituły w sprawie nagród odczytał wicestarosta Wojciech Marjański, który później razem ze starostą i Małgorzatą Wdowczyk, wręczał nagrody.
Katarzyna Rynarzewska jest rzeźbiarką, zamieszkałą we wsi Goszczewo. Już jako nastolatka zajęła się pod okiem ojca wyczarowywaniem świątków z drewna lipowego lub kory topolowej, do dziś tematykę swoich rzeźb zwiększyła o kobiety i zwierzęta. Swoim doświadczeniem artystycznym dzieli się, prowadząc warsztaty artystyczne i uczestnicząc w Festiwalu Sztuk Różnych, a kulturę ludową popularyzuje w całej Polsce, prezentując swoje dzieła na plenerach rzeźbiarskich, kiermaszach i jarmarkach.
Barbara Kawczyńska jest dyrektorem Miejskiego Centrum Kultury w Ciechocinku, które zdobyło Certyfikat Europejskiego Rejestru Renomowanych instytucji kultury oraz złoty Certyfikat Dobroczynności R. Szumana. Zasłynęła również jako kontynuatorka artystycznych projektów oraz pomysłodawczyni i realizatorka cyklu konkursów i spotkań teatralnych.
Siostra Alicja Wojtanowska z Nieszawy jest organizatorką wielu przedsięwzięć kulturalno-oświatowych, w tym słynnych „Koncertów na Wodzie”.  Wśród jej dokonań jest założenie zespołu muzyki dawnej oraz restauracja zespołu klasztornego w Nieszawie, na co uzyskuje dofinansowania. Zespół klasztorny, dzięki jej staraniom, stał się miejscem plenerów i warsztatów malarskich i warsztatów muzycznych oraz filmowych szkoły Andrzeja Wajdy.
Kaja Potrzebska jest dyrygentem Chóru „Lutnia Nova”, który przyczynia się do upowszechniania kultury muzycznej w lokalnym środowisku. Kierowany przez nią chór bierze udział w wydarzeniach artystycznych o randze lokalnej, a również wojewódzkiej, ogólnopolskiej i międzynarodowej, gdzie zdobywa nagrody i wyróżnienia.
Zbigniew Sołtysiński  
 

Twórcy nagrodzeni

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 175

Gazeta Aleksandrowska nr 214

Gazeta Ciechocińska nr 166

Ziemia michałowska nr 356

Najnowsze Video