Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Bieg pamięci „Zapal znicz pamięci 1939 rok”

Pod hasłem „Zapal znicz pamięci 1939 rok” odbył się 22 października bieg trasą miejsc pamięci narodowej przez tereny Gminy Aleksandrow Kujawski. Była to wspólna akcja pięciu radiowych rozgłośni oraz pionów edukacyjnych IPN.

Biegacze w liczbie 34 mieli do pokonania dystans 17 km, odwiedzając przy tym miejsca masowych mordów z okresu II wojny światowej i zapalając tam znicze. Wśród biorących udział w biegu Tomasz Ceran z Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy.
Zbiórka chętnych odbyła się w świetlicy w Rożnie - Parcele, a stamtąd odwieziono ich autokarem pod cmentarz parafialny w Goszczewie pod Służewem, gdzie zapalono pierwsze znicze i skąd nastąpił start. Po drodze biegacze odwiedzili jeszcze Łazieniec i monument pomordowanych na ulicy Granicznej w Aleksandrowie Kujawskim.
Na mecie w Rożnie Parcele wręczono im medale z napisem „Koleżeński bieg pamięci 2017 Aleksandrów Kujawski – Świecie”, bo tego samego dnia podobny bieg odbywał się w Świeciu nad Wisłą. Biegaczom asystował sekretarz gminy Arkadiusz Światkowski i pracownicy Urzędu Gminy.
Bieg nie miał charakteru rywalizacji sportowej, a był połączeniem rekreacji i edukacji historycznej. Po zakończeniu Tomasz Ceran wygłosił krótki wykład na temat miejsc zbrodni niemieckich w czasie II wojny światowej. A uczestnicy mogli dodatkowo obejrzeć wystawę poświęconą temu tematowi.
Wszystkich uraczono posiłkiem przygotowanym przez Koło Gospodyń Wiejskich w Rożnie - Parcele.
W organizację wydarzenia zaangażowany był Instytut Pamięci Narodowej w Bydgoszczy, Gmina Aleksandrów Kujawski, firmy Polkrys i RTM Opakowania, Sołectwo Rożno – Parcele, Koło Emerytów i Rencistów ze Służewa, Koło Gospodyń Wiejskich z Rożna  - Parcele, Koło Kobiet ze Służewa.
Zbigniew Sołtysiński

Bieg pamięci „Zapal znicz pamięci 1939 rok”

 

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 175

Gazeta Aleksandrowska nr 214

Gazeta Ciechocińska nr 166

Ziemia michałowska nr 356

Najnowsze Video