Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Sikawki na start w Straszewie (zdjęcia)

Ręczne pompy gaśnicze, zwane  sikawkami, mają historią sięgające  połowy minionego stulecia w niedzielę, 9 lipca, ożyły na X Wojewódzkich Zawodach Sikawek Konnych oraz Przenośnych województwa kujawsko-pomorskiego w Straszewie.

Przed remiza strażacką OSP w Straszewie stawiło się 13 zespołów obsługujących sikawki konne lub przenośne oraz liczni goście. Wśród widzów był też weteran pożarnictwa, 89- letni Stanisław Kaczmarek, który jako druh w OSP zaczynał w Straszewie w 1946 r.
O godzinie 12 spod remizy przy dźwiękach orkiestry OSP ruszył korowód jeźdźców, zaprzęgów konnych, sikawek i gości w kierunku placu sportowego szkoły w Straszewie, a tam rozpoczęto zmagania pod okiem sześciu sędziów z Wojewódzkiego Kolegium Sędziów Sportów Pożarniczych województwa kujawsko-pomorskiego z druhem Romanem Schalau na czele, którego wspomagali Wojciech Kowalczyk, Stanisław Balak, Jan Wilma, Klaudia Kowalczyk i Agnieszka Mieczkowska.

Zasadniczym elementem zmagań była zespołowa praca przy sikawce, do której najpierw trzeba było dobiec przez tor przeszkód, a później dołączyć do niej węże strażackie, a wszystko pod presją uciekającego czasu. W pocie czoła druhowie pompowali wodę do węży, z których strumień, kierowany z wysokiej drabiny, miał obrócić okrągłą tabliczkę na stojaku. W klasyfikacji generalnej zwyciężyło, tak jak w ubiegłym roku, OSP Drzewianowo, za nim kolejno uplasowały się: Lubcza, Łęg, Bielsk, Straszewo, Luzino, Ruda Wieczyńska, Kolonia Bodzanowska, Raciążek, Luchowo. Młodzieżowe drużyny pożarnicze reprezentowali druhowie z Opoczek, a wśród kobiecych drużyn pożarniczych pierwsze miejsce zajęły druhny z Czermina, drugie ze Straszewa.
Przy okazji zawodów prowadzona była, już po raz drugi, akcja zbierania kapsli, tym na rzecz pomocy dla chorej Anny Połoszyńskiej z Uniejowa, która doznała urazu kręgosłupa w czasie ćwiczeń karate.   W autobusie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Bydgoszczy można było honorowo oddać krew dla chorej Karoliny Lewandowskiej.  Zbiórka krwi odbywa się już po raz piąty.
Pomysłodawcą straszewskich zawodów jest Stanisław Lewandowski, naczelnik tutejszej OSP, który wraz z druhami zorganizował również tegoroczną imprezę.
Zbigniew Sołtysiński

Sikawki na start w Straszewie (2017)

 

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 168

Gazeta Aleksandrowska nr 207

Gazeta Ciechocińska nr 158

Ziemia michałowska nr 354

Najnowsze Video