Sztandar dla gminy Aleksandrów Kujawski
Ceremonia nadania sztandaru gminie Aleksandrów Kujawski odbyła się 11 listopada w dniu Święta Niepodległości na terenie Sanktuarium Maryjnego w Ostrowąsie. Uroczystość, która kończyła w gminie obchody 40-lecia powstania tego samorządu miała charakter niezwykle podniosły, bo też i sztandar pełni w życiu społecznym rolę szczególną.
Uchwałę o ustanowieniu sztandaru i zasad jego użytkowania Rada Gminy w Aleksandrowie Kujawskim podjęła na sesji 17 czerwca br. Będzie używany podczas uroczystości państwowych i gminnych, a także podczas uroczystych sesji Rady Gminy. Sztandarowi towarzyszy trzyosobowy poczet, składający się z chorążego oraz dwóch osób asysty. Pierwszym chorążym został Grzegorz Jankowski, wieloletni radny gminy.
Ceremonia poświęcenia sztandaru i oficjalnego nadania go mieszkańcom gminy odbyła się w dniu Święta Niepodległości w Ostrowąsie. Poprzedziła ją okolicznościowa msza celebrowana przez proboszcza tamtejszej parafii ks. Janusza Drewniaka. Podczas nabożeństwa sztandar został poświęcony. Temu ważnemu momentowi towarzyszył występ choru Lutnia Nova, który wespół z Orkiestry Dętą Księżnej Kujaw uświetniał wydarzenie.
Po mszy mieszkańcy i goście, udali się na pobliski teren Sanktuarium Maryjnego. W trakcie przemarszu rozbłysły kolorowe race, nadające wydarzeniu niecodzienną oprawę. Scenerii dopełniał prószący śnieg. Na wieży kościoła pojawił się hologram pieczęci gminy, wyjątkowemu charakterowi nadawały także podświetlone liczne figury świętych znajdujące się na terenie sanktuarium.
Gości powitał wójt Andrzej Olszewski. Poprosił o uczczenie minutą ciszy tych wszystkich, którzy w minionym 40-leciu od powstania gminy odeszli na wieczny odpoczynek – wójtów, sekretarzy, urzędników, sołtysów i mieszkańców, którzy zawsze byli gotowi przyjść i ciężko na rzecz gminy pracować. Przypomniał słowa Józefa Piłsudskiego, który podczas wręczania przez niego sztandaru pułkowi piechoty w Grodnie 11 lutego 1923 roku powiedział: „Sztandar jest to rzecz dziwna, zwykła szmata złotem tkana, a jednak w życiu żołnierza przedstawia ona wartość widomego symbolu życiowej udręki żołnierskiej, jego dążeń i celów. Przypomina mu ona dni chwały i sławy, jak również jego bólów i niepowodzeń.”
Głos zabrał przewodniczący rady gminy Waldemar Bartczak, który przeczytał uchwałę rady nr 21 z 17 czerwca 2016 roku o ustanowieniu sztandaru i zasad jego użytkowania. Po nim uchwałę Komisji Heraldycznej przeczytał sekretarz gminy Arkadiusz Świątkowski. Przewodniczący Bartczak przekazał wójtowi akt nadania sztandaru, a po chwili sztandar. Darczyńcy, który złożyli się na jego wykonanie mogli symbolicznie, jak każe tradycja, wbić gwoździe w drzewiec. Lista osób i instytucji, które wsparły inicjatywę liczyła kilkadziesiąt pozycji. W dalszej części głos zabierali goście. Na zakończenie wszyscy obecni zostali zaproszeni na grochówkę.
(bis)