Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Medal króla dla Kruszwicy

W Kruszwicy na Wzgórzu Zamkowym u podnóża legendarnej Mysiej Wieży, 13 lipca odbyło się spotkanie plenerowe „Kujawskie Nowalijki”,  którego organizatorem był samorząd miasta i gminy Kruszwica. Miłym akcentem spotkania była  wizyta członków Stowarzyszenia Króla Kazimierza Wielkiego z siedzibą w Kowalu, którzy przybyli do Kruszwicy z  niespodzianką.

Patronat honorowym nad spotkaniem objęli: wojewoda Ewa Mes oraz marszałek Piotr Całbecki. Pogoda dopisała, więc w niedzielne przedpołudnie na Wzgórze Zamkowe pod Mysią Wieżą bardzo licznie przybyli mieszkańcy i  goście z całych Kujaw, ba nawet z dalszych regionów kraju i za granicy. „Kujawskie Nowalijki”, to drugie z rzędu spotkanie plenerowe,  propagujące hasła: jak żyć długo, zdrowo i szczęśliwie. Liczni wystawcy i producenci żywności prezentowali swoje wyroby. Najliczniejszą grupą stanowiły członkinie Kół Gospodyń Wiejskich oraz organizacje i stowarzyszenia pozarządowe. Można było do woli podziwiać i degustować regionalne potrawy, które były smaczne i zdrowe. Swoje miejsce wśród wystawców mieli liczni ludowi artyści i rzemieślnicy, którzy prezentowali wytwór dzieł swoich rąk. Nie zabrakło stoisk z tradycyjnym kujawskim rękodzielnictwem, były przedmioty wytworzone z drewna, stali czy wikliny. Ponadto zostały zaprezentowane warsztaty historyczne m.in.: kuchnia z czasów piastowskich, zielarstwo i ziołolecznictwo, mincerstwo oraz rogownictwo.

Można było zobaczyć jak mieszkali i żyli nasi przodkowie za czasów „Piasta i Popiela”. Były liczne konkursy dla członkiń KGW m. in. „Nowalijki – samo zdrowie”, który został podzielony na 6 kategorii tj. nowalijkowa sałatka, surówka, kompot, pierogi, deser mleczy oraz na najciekawsze stoisko. Nie zabrakło licznych pokazów kulinarnych i degustacji zdrowej żywności, w tym przygotowanych na oczach widzów, m.in. z gęsi polskiej. Na scenie umilali czas miejscowi i przyjezdni wykonawcy oraz artyści kabaretowi, a dla sporej rzeszy dzieci i młodzieży były liczne atrakcje, w tym konkursy i zabawy.

Miłym akcentem, zarówno dla włodarzy Kruszwicy jak i członków Stowarzyszenia Króla Kazimierza Wielkiego z siedzibą w Kowalu  było uroczyste wręczenie Medalu Króla Kazimierza Wielkiego dla królewskiego grodu Kruszwica, przyznanego przez Kapitułę SKKW. Od sześciu lat miasto Kruszwica jest członkiem-założycielem powstałego w 2008 r. Stowarzyszenia Króla Kaźmierza Wielkiego. Na szczególne wyróżnienie zasługuje działalność władz miasta w dziele propagowania idei Kazimierzowskiej.  

Moment uroczystego wręczenia medalu poprzedziło wygłoszenie stosownej na tę okazję laudacji przez dr Zdzisława J. Zasadę – sekretarza generalnego SKKW, który powiedział m. in.: […] To piękne i urocze miasto leżące w samym sercu Kujaw jest jednym z założycieli ogólnopolskiego Stowarzyszenia Króla Kaźmierza Wielkiego. Okoliczność jaka sprzyjała tej decyzji była zbliżająca się 700. rocznica urodzin kowalskiego rodaka króla Kazimierza III, uznanego przez potomnych Wielkim.
Władze królewskiej Kruszwicy w sposób szczególny pielęgnują historyczne tradycje. Istotną kwestią w tym zakresie jest dbałość o charakterystyczny wizerunek tzw. „Mysiej wieży”, która jako relikt dawnego zamku jest obecnie odbudowywana. W Kruszwicy znajduje się Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Kazimierza Wielkiego, także członek SKKW, który jest organizatorem szeregu cyklicznych przedsięwzięć związanych z ostatnim Piastem na polskim tronie. Miasto było organizatorem podsumowania oraz wystawy fotogramów Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego pod nazwą „100 miast króla Kazimierza Wielkiego”. Młodzież szkolna brała udział w konkursach związanych z Kazimierzem Wielkim i Jego czasami oraz Zawodach Sportowo-Obronnych.
Warto także dodać, że burmistrz miasta – Dariusz Witczak jest członkiem Rady SKKW.[…]

[…]Szanowni Państwo!
Doceniając wysiłki społeczności historycznej i współczesnej Kruszwicy oraz jej władz samorządowych na zgodny wniosek Zarządu Stowarzyszenia Króla Kazimierza Wielkiego z dnia 2 maja 2014 r., zaakceptowany przez Kapitułę Odznaczeń Króla Kazimierza Wielkiego w dniu 23 maja 2014 r. nadano Miastu Kruszwica MEDAL KRÓLA KAZIMIERZA WIELKIEGO. Pozwólcie więc Państwo, że w imieniu członków naszego Stowarzyszenia, a w szczególności Kapituły Odznaczeń Króla Kazimierza Wielkiego, serdecznie pogratuluję tak zacnego, zasłużonego wyróżnienia, które jest dowodem zasług Kruszwicy dla krzewienia idei Kazimierzowskiej. Jednocześnie liczymy, że jak do tej pory, będziecie Państwo podejmować kolejne lokalne inicjatywy, choćby już w bieżącym roku, kiedy to obchodzimy 650-rocznicę Zjazdu Królów w Krakowie, zwanego „Ucztą u Wierzynka” oraz powołanie do życia, z fundacji Kazimierza Wielkiego, najstarszej polskiej uczelni wyższej Akademii Krakowskiej.[…]

Uroczystego wręczenia medal oraz pamiątkowego dyplomu nadania o treści: „Stowarzyszenie Króla Kazimierza Wielkiego. Wszem Wobec i każdemu z osobna, komu o tym wiedzieć należy, wiadomym czynimy, że dnia 23 maja 2014 r. na wniosek Zarządu Stowarzyszenia potwierdzony zgodną opinią Kapituły Odznaczenia Króla Kazimierza Wielkiego Królewskiemu Miastu Kruszwica na Kujawach nadano Medal Króla Kazimierza Wielkiego za szczególne osiągnięcia związane z krzewieniem wiekopomnego dorobku króla Kazimierza Wielkiego” na ręce Dariusza Witczaka - burmistrza Kruszwicy oraz Grzegorza Stannego - przewodniczący Rady Miejskiej w Kruszwicy dokonał w imieniu Kapituły, przewodniczący prof. dr hab. Antoni Barciak – kierownik Zakładu Nauk Pomocniczych Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz dr Zdzisław Jan Zasada – sekretarz SKKW w asyście członków stowarzyszenia w osobach: Wojciech Rudziński – przewodniczący Komisji Rewizyjnej, Arkadiusz Ciechalski oraz Wojciech Nawrocki  - członkowie Kolegium Redakcyjnego „Zapiski Kazimierzowskie” SKKW.

Przewodniczący Kapituły, prof. Antoni Barciak przekazując na ręce burmistrza Dariusza Witczaka Medal Króla Kazimierza Wielkiego, podkreślił, że […] członkowie Kapituły nie mieli ani na moment cienia wątpliwości, że tak zaszczytne wyróżnienia należy się właśnie królewskiemu miastu Kruszwica. Szczególne gratulacje i podziękowania kieruję na Wasze ręce zacni włodarze królewskiego grodu, za to, co robicie na rzecz historii Polski, a przecież jesteśmy w historycznym miejscu pamięci dla każdego polaka, o czym świadczy ta Mysia Wieża i ruiny zamku. Dziękuję Wam, za to, co robicie dla naszej historii, dla naszej przyszłości, za zachowanie tego miejsca przeszłości dla przyszłych pokoleń. Aby nasi następcy pamiętali, czym była w historii Kruszwica, jakie miała miejsce i znaczenie na mapie Polski dla jej historycznych losów.[…]   

Burmistrz Kruszwicy - Dariusz Witczak nie krył wzruszenia i dumy podczas dekoracji. W swoim wystąpieniu podziękował w imieniu mieszkańców Kruszwicy, władz samorządowych oraz swoim za tak szczególne i miłe wyróżnienie. W krótkim wystąpieniu nawiązał do historycznej roli królewskiego grodu Piastów, zbudowanego przez króla Kazimierza Wielkiego, którym przypadł mu zaszczyt zarządzania w jego najnowszych dziejach, podkreślając […] nie ukrywam, że cieszymy się, iż nasze wysiłki na rzecz zachowania tradycji i historii zostały docenione przez członków Kapituły SKKW. Ten proces trwa już wiele lat, gdyż w ciągu roku nie można byłoby dokonać tak wiele. Z dumą pochwalę się, że nowym owocem naszej działalności na rzecz zachowania historycznej spuścizny dla przyszłych pokoleń, a także w ramach działalności Stowarzyszenia Króla Kazimierza Wielkiego, którego jesteśmy współzałożycielem i członkiem, będzie wydanie pod koniec tego roku nowej książki pt. „Zamek Kruszwicki”, w której zostały zebrane i opisane dzieje historyczne naszego miasta i regionu.[…]
Idea przyznawania Medalu Króla Kazimierza Wielkiego została wprowadzona w życie na posiedzeniu Zarządu SKKW Uchwałą nr 3/2013 z dnia 15 lutego 2013 r. w oparciu o § 24, pkt 2 g Statutu SKKW. Medal posiada dwie klasy: Złotą i Srebrną.

Po uroczystej dekoracji włodarze Kruszwicy zaprosili zacnych gości do zwiedzania stoisk wystawowych oraz podjęli uroczystym obiadem. Kujawskie Nowalijki zakończył w późnych godzinach wieczornych występ kabaretu Smile. Dla mieszkańców, gości, a w szczególności dla młodszego pokolenia, była to wspaniała lekcja historii, historii, która z pewnością mocno odcisnęła swój ślad w pamięci wszystkich uczestników Kujawskich Nowalijek.
Tekst i fot. Wojciech Nawrocki

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 168

Gazeta Aleksandrowska nr 207

Gazeta Ciechocińska nr 158

Ziemia michałowska nr 354

Najnowsze Video